3M BP121W1B display privacy filters Frameless display privacy filter 12.1"
3M BP121W1B. Maximum screen size: 12.1". Aspect ratio: 16:10. Suitable for: Notebook, Type: Frameless display privacy filter. Protection features: Scratch resistant, Light transmission: 85%, Limits viewing angle: 60°
Manufacturer: 3M
SKU: 7436052
Manufacturer part number: BP121W1B
UPC: 0638060338353
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 10.3"
Height 6.46"
Aspect Ratio 16:10
Type Frameless display privacy filter
Limits viewing angle 60 °
Design
Suitable for Notebook
Filter color Black
Technical details
Product color Black
Features
Display filter features Anti-glare
Scratch-resistant Y
Screen format Widescreen
Durable screen protection‎ Y
Privacy filtering orientation Landscape
Touchscreen compatible Y
Easy to remove Y
Easy to clean Y
Light transmission 85 %
Blue light filter Y
Protection features Scratch resistant
Easy to apply Y
Ergonomics
Screen size HxW 6.46 x 10.3"
Maximum screen size 12.1"
Display diagonal (metric) 12.1"
Weight & dimensions
Width (imperial) 10.3"
Height (imperial) 6.46"
Other features
Anti-reflective N
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 10.3"
Height 6.46"
Aspect Ratio 16:10
Limits viewing angle 60 °
Design
Suitable for Notebook
Filter color Black
Technical details
Product color Black
Features
Scratch-resistant Y
Screen format Widescreen
Durable screen protection‎ Y
Touchscreen compatible Y
Easy to remove Y
Easy to clean Y
Light transmission 85 %
Blue light filter Y
Easy to apply Y
Ergonomics
Screen size HxW 6.46 x 10.3"
Maximum screen size 12.1"
Weight & dimensions
Width (imperial) 10.3"
Height (imperial) 6.46"