3M BP125W9B display privacy filters Frameless display privacy filter 12.5"
3M BP125W9B. Maximum screen size: 12.5". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Notebook, Type: Frameless display privacy filter. Protection features: Scratch resistant, Limits viewing angle: 60°
Manufacturer: 3M
SKU: 7436065
Manufacturer part number: BP125W9B
UPC: 0638060338360
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 6.14"
Type Frameless display privacy filter
Limits viewing angle 60 °
Aspect Ratio 16:9
Width 10.9"
Design
Suitable for Notebook
Filter color Black
Technical details
Product color Black
Features
Display filter features Anti-glare
Scratch-resistant Y
Screen format Widescreen
Durable screen protection‎ Y
Touchscreen compatible Y
Easy to remove Y
Easy to clean Y
Blue light filter Y
Protection features Scratch resistant
Easy to apply Y
Ergonomics
Maximum screen size 12.5"
Screen size HxW 6.14 x 10.9"
Display diagonal (metric) 124.8"
Other features
Anti-reflective N
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 6.14"
Limits viewing angle 60 °
Aspect Ratio 16:9
Width 10.9"
Design
Suitable for Notebook
Filter color Black
Technical details
Product color Black
Features
Scratch-resistant Y
Screen format Widescreen
Durable screen protection‎ Y
Touchscreen compatible Y
Easy to remove Y
Easy to clean Y
Blue light filter Y
Easy to apply Y
Ergonomics
Maximum screen size 12.5"
Screen size HxW 6.14 x 10.9"