3M BP133W1B display privacy filters Frameless display privacy filter 13.3"
3M BP133W1B. Maximum screen size: 13.3". Aspect ratio: 16:10. Suitable for: Netbook, Type: Frameless display privacy filter. Protection features: Scratch resistant, Light transmission: 85%, Limits viewing angle: 60°
Manufacturer: 3M
SKU: 7436050
Manufacturer part number: BP133W1B
UPC: 0638060338544
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 100% hand inspected for quality assurance
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 51.5 Wh
Height 4.02 oz
Aspect Ratio 16:10
Filter color Black
Suitable for Netbook
Durable screen protection‎ Y
Privacy filtering orientation Landscape
Easy to apply Y
Light transmission 85 %
Ergonomics
Maximum screen size 13.3"
Screen size HxW 7.05 x 11.3"
Display diagonal (metric) 132.7"
Weight & dimensions
Width (imperial) 11.3"
Height (imperial) 7.05"
Attribute name Attribute value
Width 51.5 Wh
Height 4.02 oz
Aspect Ratio 16:10
Filter color Black
Suitable for Netbook
Durable screen protection‎ Y
Easy to apply Y
Light transmission 85 %
Ergonomics
Maximum screen size 13.3"
Screen size HxW 7.05 x 11.3"
Weight & dimensions
Width (imperial) 11.3"
Height (imperial) 7.05"