3M BP133W9B display privacy filters Frameless display privacy filter 13.3"
3M BP133W9B. Maximum screen size: 13.3". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Notebook, Type: Frameless display privacy filter. Protection features: Scratch resistant, Light transmission: 85%, Limits viewing angle: 60°
Manufacturer: 3M
SKU: 7436069
Manufacturer part number: BP133W9B
UPC: 0638060338537
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 100% hand inspected for quality assurance
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 16.5"
Height 6.52"
Type Frameless display privacy filter
Limits viewing angle 60 °
Aspect Ratio 16:9
Design
Suitable for Notebook
Durable screen protection‎ Y
Privacy filtering orientation Landscape
Easy to clean Y
Light transmission 85 %
Ergonomics
Screen size HxW 6.52 x 11.6"
Maximum screen size 13.3"
Display diagonal (metric) 132.7"
Weight & dimensions
Width (imperial) 11.6"
Height (imperial) 6.52"
Attribute name Attribute value
Width 16.5"
Height 6.52"
Limits viewing angle 60 °
Aspect Ratio 16:9
Design
Suitable for Notebook
Durable screen protection‎ Y
Easy to clean Y
Light transmission 85 %
Ergonomics
Screen size HxW 6.52 x 11.6"
Maximum screen size 13.3"
Weight & dimensions
Width (imperial) 11.6"
Height (imperial) 6.52"