3M BP135C3E display privacy filters Frameless display privacy filter 13.5"
3M BP135C3E. Maximum screen size: 13.5". Aspect ratio: 3:2. Suitable for: Notebook, Type: Frameless display privacy filter. Protection features: Scratch resistant, Light transmission: 85%, Limits viewing angle: 60°
Manufacturer: 3M
SKU: 7436054
Manufacturer part number: BP135C3E
UPC: 0638060338384
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 11.4"
Type Frameless display privacy filter
Limits viewing angle 60 °
Aspect Ratio 3:2
Width 8.17"
Design
Suitable for Notebook
Filter color Black
Technical details
Product color Black
Features
Display filter features Anti-glare
Scratch-resistant Y
Screen format Standard
Durable screen protection‎ Y
Privacy filtering orientation Landscape
Touchscreen compatible Y
Easy to remove Y
Easy to clean Y
Light transmission 85 %
Blue light filter Y
Protection features Scratch resistant
Easy to apply Y
Ergonomics
Screen size HxW 8.17 x 11.4"
Maximum screen size 13.5"
Display diagonal (metric) 134.6"
Weight & dimensions
Width (imperial) 11.4"
Height (imperial) 8.17"
Other features
Anti-reflective N
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 11.4"
Limits viewing angle 60 °
Aspect Ratio 3:2
Width 8.17"
Design
Suitable for Notebook
Filter color Black
Technical details
Product color Black
Features
Scratch-resistant Y
Screen format Standard
Durable screen protection‎ Y
Touchscreen compatible Y
Easy to remove Y
Easy to clean Y
Light transmission 85 %
Blue light filter Y
Easy to apply Y
Ergonomics
Screen size HxW 8.17 x 11.4"
Maximum screen size 13.5"
Weight & dimensions
Width (imperial) 11.4"
Height (imperial) 8.17"