3M BP156W9B display privacy filters Frameless display privacy filter 15.6"
3M BP156W9B. Maximum screen size: 15.6". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Notebook, Type: Frameless display privacy filter. Protection features: Scratch resistant, Light transmission: 85%, Limits viewing angle: 60°
Manufacturer: 3M
SKU: 7436071
Manufacturer part number: BP156W9B
UPC: 0638060338513
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 100% hand inspected for quality assurance
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 13.6"
Type Frameless display privacy filter
Limits viewing angle 60 °
Height 7.64"
Aspect Ratio 16:9
Design
Suitable for Notebook
Durable screen protection‎ Y
Privacy filtering orientation Landscape
Easy to clean Y
Light transmission 85 %
Ergonomics
Screen size HxW 10"
Maximum screen size 15.6"
Display diagonal (metric) 155.9"
Weight & dimensions
Width (imperial) 13.6"
Height (imperial) 7.64"
Attribute name Attribute value
Width 13.6"
Limits viewing angle 60 °
Height 7.64"
Aspect Ratio 16:9
Design
Suitable for Notebook
Durable screen protection‎ Y
Easy to clean Y
Light transmission 85 %
Ergonomics
Screen size HxW 10"
Maximum screen size 15.6"
Weight & dimensions
Width (imperial) 13.6"
Height (imperial) 7.64"