3M BP156W9E display privacy filters Frameless display privacy filter 15.6"
3M BP156W9E. Maximum screen size: 15.6". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Netbook, Type: Frameless display privacy filter. Protection features: Scratch resistant, Light transmission: 85%, Limits viewing angle: 60°
Manufacturer: 3M
SKU: 7436060
Manufacturer part number: BP156W9E
UPC: 0638060338438
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 2500,10000 Mbit/s
Height 7.95"
Aspect Ratio Netbook
Limits viewing angle 60 °
Type Frameless display privacy filter
Design
Suitable for Black
Filter color Black
Technical details
Product color Black
Features
Display filter features Anti-glare
Scratch-resistant Y
Screen format Widescreen
Durable screen protection‎ Y
Privacy filtering orientation Landscape
Touchscreen compatible Y
Easy to remove Y
Easy to clean Y
Light transmission 85 %
Blue light filter Y
Protection features Scratch resistant
Easy to apply Y
Ergonomics
Maximum screen size 15.6"
Screen size HxW 7.95 x 13.9"
Display diagonal (metric) 155.9"
Weight & dimensions
Width (imperial) 13.9"
Height (imperial) 7.95"
Other features
Anti-reflective N
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 2500,10000 Mbit/s
Height 7.95"
Aspect Ratio Netbook
Limits viewing angle 60 °
Design
Suitable for Black
Filter color Black
Technical details
Product color Black
Features
Scratch-resistant Y
Screen format Widescreen
Durable screen protection‎ Y
Touchscreen compatible Y
Easy to remove Y
Easy to clean Y
Light transmission 85 %
Blue light filter Y
Easy to apply Y
Ergonomics
Maximum screen size 15.6"
Screen size HxW 7.95 x 13.9"
Weight & dimensions
Width (imperial) 13.9"
Height (imperial) 7.95"