3M PF215W9P Frameless display privacy filter 21.5"
3M PF215W9P. Maximum screen size: 21.5". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Monitor, Type: Frameless display privacy filter. Surface finish: Glossy / Matt, Protection features: Dust resistant, Scratch-resistant, Limits viewing angle: 60°. Weight: 2.83 oz (80.1 g)
Manufacturer: 3M
SKU: 5005378
Manufacturer part number: 7100143035
UPC: 051128008195
  • Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
  • Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
  • Matte surface helps reduce glare and fingerprints
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust
  • Easy to attach, remove and clean
  • Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
  • Compatible with most touchscreen displays
  • 100% hand inspected for quality assurance
Products specifications
Attribute name Attribute value
Pallet net height 48.2"
Weight 2.83 oz
Widescreen Notebook
Limits viewing angle 48"
Pallet net width 42"
Width 10.6"
Height 18.8"
Type Frameless display privacy filter
Pallet net length 48"
Aspect Ratio 16:9
Design
Suitable for Y
Filter color Y
Technical details
Pallet net weight 101.6 lbs
Product color Black
Features
Protection features Y
Display filter features 3.06 lbs
Privacy filtering orientation Y
Installation type 13"
Blue light filter 10.6"
Display types supported LCD
Scratch-resistant Y
Screen format Widescreen
Durable screen protection‎ Y
Touchscreen compatible Y
Easy to remove Y
Easy to clean Y
Easy to apply Y
Surface finish Glossy / Matt
Fingerprint resistant Y
Ergonomics
Screen size HxW 18.8 x 10.6"
Reversibility 50 pc(s)
Maximum screen size 21.5"
Display diagonal (metric) 21.5"
Packaging data
Package depth 0.13"
Package width 21.7"
Package height 14.5"
Package weight 11.9 oz
Logistics data
Shipping (inner) case weight 6.28 lbs
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC) 51128008195
Shipping (inner) case net weight 14.1 oz
Shipping (inner) case width 14.9"
Shipping (inner) case length 22.2"
Shipping (inner) case height 1.88"
Quantity per shipping (inner) case 5 pc(s)
Products specifications
Attribute name Attribute value
Pallet net height 48.2"
Weight 2.83 oz
Widescreen Notebook
Limits viewing angle 48"
Pallet net width 42"
Width 10.6"
Height 18.8"
Pallet net length 48"
Aspect Ratio 16:9
Design
Suitable for Y
Filter color Y
Technical details
Pallet net weight 101.6 lbs
Product color Black
Features
Protection features Y
Installation type 13"
Blue light filter 10.6"
Display types supported LCD
Scratch-resistant Y
Screen format Widescreen
Durable screen protection‎ Y
Touchscreen compatible Y
Easy to remove Y
Easy to clean Y
Easy to apply Y
Surface finish Glossy / Matt
Fingerprint resistant Y
Ergonomics
Screen size HxW 18.8 x 10.6"
Reversibility 50 pc(s)
Maximum screen size 21.5"
Packaging data
Package depth 0.13"
Package width 21.7"
Package height 14.5"
Package weight 11.9 oz
Logistics data