3M PF315W9B Frameless display privacy filter 31.5"
3M PF315W9B. Maximum screen size: 31.5". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Monitor, Type: Frameless display privacy filter. Surface finish: Glossy / Matt, Protection features: Dust resistant, Scratch-resistant, Limits viewing angle: 60°. Weight: 6.08 oz (172.4 g)
Manufacturer: 3M
SKU: 4778780
Manufacturer part number: 7100119016
UPC: 051128007662
  • Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
  • Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
  • Matte surface helps reduce glare and fingerprints
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust
  • Attaches with clear, always-on adhesive strips
  • Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
  • Compatible with curved displays
  • 100% hand inspected for quality assurance
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 22 lbs
Widescreen Notebook
Limits viewing angle 48"
Pallet net width 42"
Width 27.4"
Weight 6.08 oz
Type Frameless display privacy filter
Pallet net length 48"
Aspect Ratio 16:9
Harmonized System (HS) code 85299097
Pallet net height 37.8"
Design
Suitable for Y
Filter color Y
Technical details
Pallet net weight 83.6 lbs
Product color Black
Features
Protection features Y
Display filter features 3.06 lbs
Installation type 13"
Blue light filter 10.6"
Display types supported LCD
Scratch-resistant Y
Screen format Widescreen
Durable screen protection‎ Y
Privacy filtering orientation Landscape
Touchscreen compatible Y
Surface finish Glossy / Matt
Fingerprint resistant Y
Ergonomics
Screen size HxW 15.4 x 27.4"
Maximum screen size 31.5"
Reversibility 50 pc(s)
Display diagonal (metric) RoHS
Packaging data
Package depth 16.9"
Package weight Computer case
Package width 34"
Package height 16"
Logistics data
Shipping (inner) case width 18"
Shipping (inner) case length 34.5"
Shipping (inner) case height 1.94"
Shipping (inner) case weight 31.2 oz
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC) 51128007662
Shipping (inner) case net weight 30.4 oz
Quantity per shipping (inner) case 5 pc(s)
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 22 lbs
Widescreen Notebook
Limits viewing angle 48"
Pallet net width 42"
Width 27.4"
Weight 6.08 oz
Pallet net length 48"
Aspect Ratio 16:9
Pallet net height 37.8"
Design
Suitable for Y
Filter color Y
Technical details
Pallet net weight 83.6 lbs
Product color Black
Features
Protection features Y
Installation type 13"
Blue light filter 10.6"
Display types supported LCD
Scratch-resistant Y
Screen format Widescreen
Durable screen protection‎ Y
Touchscreen compatible Y
Surface finish Glossy / Matt
Fingerprint resistant Y
Ergonomics
Screen size HxW 15.4 x 27.4"
Maximum screen size 31.5"
Reversibility 50 pc(s)
Display diagonal (metric) RoHS
Packaging data
Package depth 16.9"
Package weight Computer case
Package width 34"
Package height 16"
Logistics data