3M T Privacy Filter for 24.5in Full Screen Monitor with T COMPLYT Magnetic Attach 16:9 PF245W9EM Frameless display privacy filter 24.5"
3M T Privacy Filter for 24.5in Full Screen Monitor with T COMPLYT Magnetic Attach 16:9 PF245W9EM. Maximum screen size: 24.5". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Monitor, Type: Frameless display privacy filter. Weight: 3.76 oz (106.6 g)
Manufacturer: 3M
SKU: 6693441
Manufacturer part number: PF245W9EM
UPC: 50076308415056
  • Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
  • Reversible between a glossy side and glare-reducing matte
  • Matte surface helps reduce glare and fingerprints
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • Adds an extra layer of protection from everyday scratches and dust
  • Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
  • 100% hand inspected for quality assurance
Products specifications
Attribute name Attribute value
Pallet net height 51"
Pallet net length 63.5"
Pallet net width 43"
Width 21.7"
Height 12.2"
Weight 3.76 oz
Widescreen Y
Type Frameless display privacy filter
Aspect Ratio 16:9
Design
Suitable for Monitor
Technical details
Pallet net weight 42.3 lbs
Product color Black
Features
Display filter features Anti-glare, Privacy
Scratch-resistant Y
Durable screen protection‎ Y
Privacy filtering orientation Landscape
Touchscreen compatible Y
Blue light filter Y
Ergonomics
Maximum screen size 24.5"
Packaging data
Package depth 3.06 lbs
Package height 3.06 lbs
Package width 17.6"
Package weight 3.09 lbs
Logistics data
Shipping (inner) case width 5 pc(s)
Shipping (inner) case height 5 pc(s)
Shipping (inner) case net weight 18.8 oz
Shipping (inner) case length 30.4"
Shipping (inner) case weight 16.9 lbs
Quantity per shipping (inner) case 5 pc(s)
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC) 76308415051
Products specifications
Attribute name Attribute value
Pallet net height 51"
Pallet net length 63.5"
Pallet net width 43"
Width 21.7"
Height 12.2"
Weight 3.76 oz
Widescreen Y
Aspect Ratio 16:9
Design
Suitable for Monitor
Technical details
Pallet net weight 42.3 lbs
Product color Black
Features
Scratch-resistant Y
Durable screen protection‎ Y
Touchscreen compatible Y
Blue light filter Y
Ergonomics
Maximum screen size 24.5"
Packaging data
Package depth 3.06 lbs
Package height 3.06 lbs
Package width 17.6"
Package weight 3.09 lbs
Logistics data