Amer Mounts AMR2C32V monitor mount / stand 32" Desk Black
Amer Mounts AMR2C32V. Mounting: Clamp, Maximum weight capacity: 52.9 lbs (24 kg), Minimum screen size: 24", Maximum screen size: 32", Minimum VESA mount: 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), Maximum VESA mount: 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm). Tilt angle range: -15 - 15°. Product color: Black
Manufacturers: Amer Mounts , Amer Networks
SKU: 4299709
Manufacturer part number: AMR2C32V
UPC: 0650177303109
The AMR2C32V is a clamp-style monitor stand with an adjustable height that supports up to 2 LCD monitors. The vertical and clamp construction of this mount allows for more work space and a great number of advantages for those wanting to create a more ergonomic and functional environment. SEE MORE and DO MORE™ with features like: Arm Angle-Adjust, Smart T orque Adjust, Aluminum Alloy Structure, Easy Installation, 90 degrees rotation and Height Adjust. In addition to these features, the device is also compatible with VESA 100×100/75X75 and suitable for monitor sizes 24” to 32”.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Panel mounting interface 75 x 75,100 x 100,200 x 200 mm
Height 23.7 oz
Width 8.9"
Depth 5.04"
Weight 10.6 lbs
Mounting Clamp
Housing Material Aluminum, Plastic, Steel
Mounting Type Desk
Technical details
Product color Black
Features
Maximum weight capacity -30 - 30 °
Ergonomics
Minimum screen size 1
Maximum screen size 32"
Tilt angle range -15 - 15 °
Angle of rotation 360 °
Other features
Number of displays supported 2
Mounting
Maximum VESA mount 7.87 x 7.87"
Minimum VESA mount 2.95 x 2.95"
Products specifications
Attribute name Attribute value
Height 23.7 oz
Width 8.9"
Depth 5.04"
Weight 10.6 lbs
Mounting Clamp
Mounting Type Desk
Technical details
Product color Black
Features
Ergonomics
Minimum screen size 1
Maximum screen size 32"
Tilt angle range -15 - 15 °
Angle of rotation 360 °
Other features
Number of displays supported 2
Mounting