APC PDM3450CS50-1680 power distribution unit (PDU) 1 AC outlet(s) Black
APC PDM3450CS50-1680. PDU types: Metered, Monitored, Product color: Black. AC outlets quantity: 1 AC outlet(s), Output connections: 1 x CS50. Cable length: 661.4" (16.8 m), Certification: UL. Management platform: Web/SNMP. Nominal input voltage: 208 V, AC input frequency: 60 Hz, Nominal output voltage: 208 V
Manufacturer: APC
SKU: 2695294
Manufacturer part number: PDM3450CS50-1680
UPC: 0731304281658
APC IT Power Distribution Module 3 Pole 4 Wire 50A CS50 1680cm
Network Management
Provides proactive power and environmental management via web and/or SNMP
Low Cost Power Distribution
Provides a number of outlets to bring power to rack equipment at an affordable price.
Smallest footprint
Minimizes your real estate expenses
System mobility
PDU equipment can easily be relocated to accommodate a changing data center environment.
Multiple distribution options
Superior design flexibility enables a wide range of customer requirements to be addressed.
InfraStruXure Manager Compatible
Enables centralized management via the APC InfraStruXure Manager.
LED status indicators
Quickly understand unit and power status with visual indicators.
Modular Power Accessories Features & Benefits
Safety
Manageability
Power monitoring
Quick status information LEDs
Access status information about the performance of the Power Distribution Module
Convenience
Toolless installation of breakers
Install factory-assembled Power Distribution Modules in under ten minutes - no tools are required
Global product offering
Network Management
Low Cost Power Distribution
Smallest footprint
System mobility
Multiple distribution options
LED status indicators
Safety
Manageability
Power monitoring
Quick status information LEDs
Convenience
Global product offering
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 13.8 lbs
Cable Length 661.4"
Compliance certificates RoHS
Design
PDU types 2
Certification UL
Technical details
Management platform 60 A
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Features
LED indicators Yes
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 17.5 x 16 x 5"
Packaging data
Package weight 15 lbs
Other features
Output connections 1 x CS50
Package dimensions (WxDxH) 60 Hz
Nominal output voltage 208 V
Ports & interfaces
AC outlets quantity 1 AC outlet(s)
Power
Maximum total current draw per phase 50 A
Nominal input voltage 208 V
AC input frequency 60 Hz
Maximum input current per phase 50 A
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 13.8 lbs
Cable Length 661.4"
Compliance certificates RoHS
Design
PDU types 2
Certification UL
Technical details
Management platform 60 A
Product color Black
Features
LED indicators Yes
Weight & dimensions
Packaging data
Package weight 15 lbs
Other features
Output connections 1 x CS50
Nominal output voltage 208 V
Ports & interfaces
Power
Nominal input voltage 208 V
AC input frequency 60 Hz