APC PDPM144F power distribution unit (PDU) Black
APC PDPM144F. PDU types: Monitored, Product color: Black. Certification: UL. Management platform: Web/SNMP/Telnet. Nominal input voltage: 208 V, AC input frequency: 60 Hz, Nominal output voltage: 208 V. Dimensions (WxDxH): 11.8 x 42.4 x 78.8" (300 x 1077 x 2002 mm), Weight: 352.7 lbs (160 kg)
Manufacturer: APC
SKU: 2768783
Manufacturer part number: PDPM144F
APC Modular Remote Power Panel, 144kW, 400A, 208V, 72 Pole, 300mm
UL-listed Touch-safe backplane
Industry-leading power density
High-density power distribution in a sleek 300mm enclosure
Multiple distribution options
Superior design flexibility enables a wide range of customer requirements to be addressed.
UL-listed Touch-safe backplane
Multiple distribution options
Toolless installation of breakers
Install factory-assembled Power Distribution Modules in under ten minutes - no tools are required
Safety
Current Monitoring
Monitors the aggregate current draw per power distribution unit.
Network management capability
Ease of system expansion
System mobility
PDU equipment can easily be relocated to accommodate a changing data center environment.
Smallest footprint
Minimizes your real estate expenses
Modular design
Industry-leading power density
Safety
Current Monitoring
Network management capability
Ease of system expansion
System mobility
Smallest footprint
Modular design
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 352.7 lbs
Load Capacity 400 VA
Design
PDU types Monitored
Certification UL
Technical details
Management platform Web/SNMP/Telnet
Product color Black
Features
LED indicators Yes
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 11.8 x 42.4 x 78.8"
Packaging data
Package weight 401.9 lbs
Other features
Package dimensions (WxDxH) 33.5 x 47.5 x 88.5"
Nominal output voltage 208 V
Power
Maximum input current per phase 400 A
Nominal input voltage 208 V
AC input frequency 60 Hz
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 352.7 lbs
Load Capacity 400 VA
Design
PDU types Monitored
Certification UL
Technical details
Product color Black
Features
LED indicators Yes
Weight & dimensions
Packaging data
Package weight 401.9 lbs
Other features
Nominal output voltage 208 V
Power
Nominal input voltage 208 V
AC input frequency 60 Hz