APC PDPM72F-5U power distribution unit (PDU) Black
APC PDPM72F-5U. PDU types: Monitored, Rack capacity: 5U, Product color: Black. Input connection type: 5-wire(3PH+N+G). Certification: UL. Management platform: Web/SNMP. Nominal input voltage: 208 V, Maximum current: 200 A, AC input frequency: 60 Hz
Manufacturer: APC
SKU: 2832620
Manufacturer part number: PDPM72F-5U
UPC: 0731304264521
APC Modular Rack Distribution Panel, 72kW, 200A, 208V, 18 Pole, 5U
APC Modular Power Distribution , Input: 208V 3PH , Input Connections: Hard Wire 5-wire (3PH+N+G)
UL-listed Touch-safe backplane
Network management capability
Built-in Web/SNMP management
Low Cost Power Distribution
Provides a number of outlets to bring power to rack equipment at an affordable price.
Rack-Mountable
Information Displays
Current Monitoring
Monitors the aggregate current draw per power distribution unit.
Alarm Thresholds
Local and web-based monitoring
Status available to customers both in the data center and remotely
Local Current Monitoring Display
Multiple distribution options
Superior design flexibility enables a wide range of customer requirements to be addressed.
UL-listed Touch-safe backplane
Multiple distribution options
Toolless installation of breakers
Install factory-assembled Power Distribution Modules in under ten minutes - no tools are required
Safety
Current Monitoring
Network management capability
Ease of system expansion
System mobility
PDU equipment can easily be relocated to accommodate a changing data center environment.
Smallest footprint
Minimizes your real estate expenses
Modular design
Built-in Web/SNMP management
Low Cost Power Distribution
Rack-Mountable
Information Displays
Alarm Thresholds
Local and web-based monitoring
Safety
Ease of system expansion
System mobility
Smallest footprint
Modular design
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 66.4 lbs
Load Capacity 72 VA
Design
PDU types Monitored
Certification UL
Technical details
Management platform 60 A
Product color Black
Features
Rack capacity 5U
LED indicators Yes
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 19 x 28 x 9.02"
Packaging data
Package weight 75 lbs
Other features
Input connection type 5-wire(3PH+N+G)
Package dimensions (WxDxH) 24 x 35 x 16"
Nominal output voltage 208 V
Power
Maximum current 200 A
Nominal input voltage 208 V
AC input frequency 60 Hz
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 66.4 lbs
Load Capacity 72 VA
Design
PDU types Monitored
Certification UL
Technical details
Management platform 60 A
Product color Black
Features
Rack capacity 5U
LED indicators Yes
Weight & dimensions
Packaging data
Package weight 75 lbs
Other features
Nominal output voltage 208 V
Power
Maximum current 200 A
Nominal input voltage 208 V
AC input frequency 60 Hz