ASUS VA27DQSB computer monitor 27" 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
ASUS VA27DQSB. Display diagonal: 27", Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Display surface: Matt, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub, USB hub version: 2.0. VESA mounting, Height adjustment. Product color: Black
SKU:
Manufacturer part number:
VA27DQSB
UPC:
VA27DQSB Eye Care Monitor
ASUS VA27DQSB is a 27 inch Full HD monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and clear video playback. Its highly ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments along with TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
Lifelike views with 178° wide view angle
Extensive Connectivity
Versatile, ergonomic stand for custom comfort
In-game Enhancements
Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates to give you seamless visuals and smooth gameplay. This gives you the upper hand in first person shooters, racing, real-time strategy and sports titles. (Adaptive-Sync works at fresh rates ranging from 48Hz to 75Hz). The ASUS-exclusive, integrated GamePlus can help you get more out of your game. This function is co-developed with input from pro gamers, allowing them to practice and improve their gaming skills.
Protect your eyes with ASUS Eye Care technology
ASUS blue light filter
ASUS Flicker free technology
Exclusive ASUS features for added versatility
Splendid™ Video Intelligence Technology
Smart Cable Management
Cable management design helps you organize and hide various cables to keep your desk area tidy.
- 27-inch Full HD (1920 x 1080) LED backlight display with IPS 178° wide viewing angle panel
- Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and clear video playback
- Extensive connectivity including HDMI, DisplayPort, D-sub and USB hub
- Ergonomic design with +35° ~ -5° tilt, ±180° swivel, ±90° pivot and 150mm height adjustments for a comfortable viewing experience