ASUS VA27ECPSN 27" 1920 x 1080 pixels Full HD LED Black
ASUS VA27ECPSN. Display diagonal: 27", Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product color: Black
SKU:
Manufacturer part number:
90LM055J-B01170
UPC:
Enhance Your Productivity
ASUS VA27ECPSN is a 27 inch Full HD (1920 x 1080) monitor that features a frameless IPS panel for wide angle viewing to deliver incredibly sharp imagery and stunning video playback. Stable Internet connection and one-cable docking to your laptop with RJ45 and USB-C connection. Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and smooth viewing experience. Its highly ergonomic design with tilt, swivel, pivot and height adjustments along with TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light provides a comfortable viewing experience.
Lifelike views with 178° wide view angle
The USB-C That Does It All
An included USB-C® port enables superfast data transfers, DisplayPort connectivity and 65W power delivery to charge devices via just one USB-C cable. The monitor also serves as a USB hub: any device connected to the USB Type-A ports gains access to other peripherals hooked up to the other USB ports.
Expansive Connectivity
Built-in stereo speakers for multimedia
Ergonomic Design
Protect your eyes with ASUS Eye Care technology
ASUS blue light filter
ASUS Flicker-free technology
Smart Cable Management
Cable management design helps you organize and hide various cables to keep your desk area tidy.
Caring for the environment
- 27-inch Full HD (1920 x 1080) resolution with IPS 178° wide viewing angle panel
- USB-C port allows simple laptop docking for data transmission and video signal to the display, as well as up to 65W charging the laptop via just one cable
- Up to 75Hz refresh rate with Adaptive-Sync technology to eliminate tracing and ensure crisp and smooth viewing experience