Axiom MC12-SFP-AX network media converter 10312.5 Mbit/s 1310 nm Multi-mode, Single-mode Black
Axiom MC12-SFP-AX. Maximum data transfer rate: 10312.5 Mbit/s. Fiber optic connector: SFP+, Connectivity technology: Wired. Maximum transfer distance: 4724409.4" (120000 m), Wavelength: 1310 nm, Fiber mode structure: Multi-mode, Single-mode. LED indicators: Status, Product color: Black, Housing material: Metal. Input voltage: 5 - 12 V, Output current (12V): 0.6 A, Power consumption (max): 7 W
Manufacturer: Axiom
SKU: 6052201
Manufacturer part number: MC12-SFP-AX
  • Supports 10Gbase-SR/LR/ER/ZR/LRM to 10Gbase-SR/LR/ER/ZR/LRM
  • Supports 10Gbase LAN (10.3125 Gbps) and WAN (9.95328 Gbps)
  • 3R function, stable data transmission
  • Short delay time when transparent transmission
  • Jumbo Frame Support
  • Supports DOM (Digital Optical Monitoring) function of optical transceivers
  • Supports 850nm, 1310nm, 1550nm and DWDM/CWDM wavelength ruled by ITUT
  • Jumbo Frame Support
Products specifications
Attribute name Attribute value
Output current (12V) 0.6 A
Housing Material Metal
Design
Internal N
Technical details
Product color Black
Features
Fiber mode structure Multi-mode, Single-mode
LED indicators Status
Performance
Maximum data transfer rate 10312.5 Mbit/s
Maximum transfer distance 4724409.4"
Fiber optic connector SFP+
Wavelength 1310 nm
Fiber ports quantity 2
Ports & interfaces
Connectivity technology Wired
DC-in jack Y
Power
Power consumption (max) x4
Input voltage 5 - 12 V
External power adapter Y
Network
Jumbo frames support Y
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 50 °C
Storage temperature (T-T) -10 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 95 %
Products specifications
Attribute name Attribute value
Output current (12V) 0.6 A
Housing Material Metal
Design
Internal N
Technical details
Product color Black
Features
LED indicators Status
Performance
Fiber optic connector SFP+
Wavelength 1310 nm
Fiber ports quantity 2
Ports & interfaces
Connectivity technology Wired
DC-in jack Y
Power
Power consumption (max) x4
Input voltage 5 - 12 V
External power adapter Y
Network
Jumbo frames support Y
Operational conditions