Black Box C6PC28-YL-01 networking cable Yellow 11.8" (0.3 m) Cat6 U/UTP (UTP)
Black Box C6PC28-YL-01. Cable length: 11.8" (0.3 m), Cable standard: Cat6, Cable shielding: U/UTP (UTP), Connector 1: RJ-45, Connector 2: RJ-45, Product color: Yellow
Manufacturer: Black Box
SKU: 4425462
Manufacturer part number: C6PC28-YL-01
- Save space in crowded telecom rooms and data centers.
- 28 AWG cable is nearly half the diameter of 24-AWG cable.
- Reduce clutter in high-density cabinets and racks.
- Guaranteed for life!
  • Slim-Net cables feature a low-profile design to save space in high-density applications.
  • 28-AWG cable is nearly half the diameter of standard cabling.
  • This cable reduces clutter, enhances airflow and improves heat dissipation.
  • Cabling meets ANSI/TIA-568-C.2 performance standards.
  • Cable tested to 250-MHz CAT6 industry standard.
  • 50-micron gold-plated contacts provide superior conductivity.
  • Snagless boots prevent connector damage due to snags during installation.
- Guaranteed for life!
Products specifications
Attribute name Attribute value
Frequency 250 MHz
Cable Length 11.8"
Technical details
Product color Yellow
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Male
Connector 1 RJ-45
Connector 2 RJ-45
Jacket material Polyvinyl chloride (PVC)
AWG wire size 28
Cable standard Cat6
Cable shielding U/UTP (UTP)
Other features
Input impedance 100 Ω
Products specifications
Attribute name Attribute value
Frequency 250 MHz
Cable Length 11.8"
Technical details
Product color Yellow
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Male
Connector 1 RJ-45
Connector 2 RJ-45
AWG wire size 28
Cable standard Cat6
Cable shielding U/UTP (UTP)
Other features
Input impedance 100 Ω