Bosch PVA-2P500 audio amplifier Black
Bosch PVA-2P500. Peak power per channel: 500 W, Amplifier class: D, Total Harmonic Distortion (THD): 1%. Speakers connectivity type: RJ-45. AC input voltage: 115 - 240 V, DC input voltage: 21 - 32 V, Power consumption (standby): 3 W. Width: 19" (483 mm), Depth: 3.47" (88.2 mm), Height: 15.4" (391 mm). Package weight: 41.9 lbs (19 kg)
Manufacturer: Bosch
SKU: 4489881
Manufacturer part number: PVA-2P500
  • 2 ✕ 500 Watt class D amplifier
  • Low power consumption in standby mode (3 Watt)
  • Local input per channel
  • Excellent sound quality > 104 dB s/n ratio
  • Local input per channel
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 3.47"
Frequency range 50 - 25000 Hz
Amplifier class D
Peak power per channel 500 W
Speakers connectivity type RJ-45
Signal-to-Noise Ratio (SNR) 104 dB
Crosstalk (1kHz) 85 dB
Grounding Y
Height 22 lbs
Total Harmonic Distortion (THD) 1 %
Width 19"
Weight 36.4 lbs
Power consumption (standby) 3 W
Technical details
Product color Black
Features
Cooling type Passive
Packaging data
Package weight 41.9 lbs
Other features
Input impedance 20 Ω
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 2
Connectivity technology Wireless
Power
AC input voltage Power supply
Power protection features Short circuit, Under voltage
DC input voltage 21 - 32 V
Maximum current 2 A
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -5 - 45 °C
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 3.47"
Frequency range 50 - 25000 Hz
Amplifier class D
Peak power per channel 500 W
Crosstalk (1kHz) 85 dB
Grounding Y
Height 22 lbs
Width 19"
Weight 36.4 lbs
Technical details
Product color Black
Features
Cooling type Passive
Packaging data
Package weight 41.9 lbs
Other features
Input impedance 20 Ω
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 2
Power
AC input voltage Power supply
DC input voltage 21 - 32 V
Maximum current 2 A
Operational conditions