Brady M21-375-595-BL printer label Blue Self-adhesive printer label
Brady M21-375-595-BL. Product color: Blue, Label type: Self-adhesive printer label, Material: Vinyl. Sheet width: 0.375" (9.53 mm), Sheet length: 252" (6.4 m)
Manufacturer: Brady
SKU: 5284797
Manufacturer part number: M21-375-595-BL
UPC: 0662820966609
  • All-in-one cartridge includes ribbon and label supply
Products specifications
Attribute name Attribute value
Sheet Length 1 pc(s)
Material Vinyl
Adhesive Type Permanent
Sheet Width 0.375"
Label Type Self-adhesive printer label
Adhesive Material Acrylic
Finish type Gloss
Water-resistant Y
Oil-resistant Y
Abrasion-resistant Y
Suitable for outdoor use Y
Ribbon included Y
Technical details
Product color Blue
Features
Purpose Universal
Performance
Print technology Thermal transfer
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -40 - 82 °C
Products specifications
Attribute name Attribute value
Sheet Length 1 pc(s)
Material Vinyl
Adhesive Type Permanent
Sheet Width 0.375"
Adhesive Material Acrylic
Finish type Gloss
Water-resistant Y
Oil-resistant Y
Abrasion-resistant Y
Suitable for outdoor use Y
Ribbon included Y
Technical details
Product color Blue
Features
Purpose Universal
Performance
Operational conditions