Brother BMSLT402HP printer label White Self-adhesive printer label
Brother BMSLT402HP. Product color: White, Label type: Self-adhesive printer label, Type: Continuous label. Label width: 4.02" (10.2 cm), Size (imperial): 4", Maximum roll diameter: 5" (12.7 cm). Quantity per pack: 1 pc(s)
Manufacturer: Brother
SKU: 6439085
Manufacturer part number: BMSLT402HP
UPC: 0700908008398
Continuous tough high performance vinyl white labeling that lasts for 10+ years, indoors or outdoors, in the harshest work conditions. Ideal for warehouse marking, uneven and curved surfaces and 5S labeling. 4in wide, 2.4mm thick, 5in outside diameter, 1in core, 150ft roll. For use with TD-4750TNWBCS and BMSLPR03 Black Resin Ribbon.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material 4.49"
Shape 4.02"
Label Type Die-cut label
Type Green
Label Width 4.02"
Suitable for outdoor use Y
Maximum roll diameter 5"
Technical details
Product color White
Features
Core diameter 1"
Purpose Universal
Weight & dimensions
Size (imperial) 4"
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
Print technology Thermal transfer
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material 4.49"
Shape 4.02"
Label Type Die-cut label
Type Green
Label Width 4.02"
Suitable for outdoor use Y
Maximum roll diameter 5"
Technical details
Product color White
Features
Core diameter 1"
Purpose Universal
Weight & dimensions
Size (imperial) 4"