Brother BMSLT402UL printer label White Self-adhesive printer label
Brother BMSLT402UL. Product color: White, Label type: Self-adhesive printer label, Type: Continuous label. Label width: 4.02" (10.2 cm), Size (imperial): 4", Maximum roll diameter: 5" (12.7 cm). Quantity per pack: 1 pc(s)
Manufacturer: Brother
SKU: 6439121
Manufacturer part number: BMSLT402UL
UPC: 0700908008756
Made to endure and outlast extreme heat and acidic chemicals this 4in wide white continuous label roll is UL 969 (ANSI 969) approved. Features permanent pressure-sensitive adhesive and resistance to mild acids, alkalis and salt solutions. 2mm thick, 5in outer diameter, 1in core, 150ft per roll. For use with TD-4750TNWBCS and BMSLPR03UC Black UL Premium Resin Ribbon.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Maximum roll diameter 5"
Shape Rectangle
Adhesive Type Permanent
Label Type Self-adhesive printer label
Type Continuous label
Label Width 4.02"
Technical details
Product color White
Features
Core diameter 1"
Purpose Universal
Weight & dimensions
Size (imperial) 4"
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
Print technology Thermal transfer
Products specifications
Attribute name Attribute value
Maximum roll diameter 5"
Shape Rectangle
Adhesive Type Permanent
Type Continuous label
Label Width 4.02"
Technical details
Product color White
Features
Core diameter 1"
Purpose Universal
Weight & dimensions
Size (imperial) 4"