Centon 1GB800LT memory module 1 GB 1 x 1 GB DDR2 800 MHz
Centon 1GB800LT. Component for: Laptop, Internal memory: 1 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 1 GB, Internal memory type: DDR2, Memory clock speed: 800 MHz, Memory form factor: 200-pin SO-DIMM, CAS latency: 5
Manufacturer: Centon
SKU: 2383277
Manufacturer part number: 1GB800LT
UPC: 0731969400760
Overview
DDR2 SODIMM modules are built to JEDEC standards and achieve nearly twice the speed of the preceding DDR technology. They are designed for Laptop computers and have 200 pins available in multiple capacities.
Intended Application
Overview
Intended Application
Products specifications
Attribute name Attribute value
Number of Pins 200
Package weight (imperial) 0.11 lbs
Internal memory 1 GB
Internal memory type DDR2
Lead plating Gold
Design
Certification RoHS
Features
Memory type PC2-6400
Memory form factor 200-pin SO-DIMM
CAS latency 5
Memory voltage 1.8 V
Memory layout (modules x size) 1 x 1 GB
Memory clock speed 800 MHz
Buffered memory type Unregistered (unbuffered)
Component for Laptop
ECC No
Packaging data
Package weight 1.76 oz
Package type SO-DIMM
Other features
Package dimensions (WxDxH) 4.38 x 0.32 x 6.5"
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Products specifications
Attribute name Attribute value
Number of Pins 200
Internal memory 1 GB
Internal memory type DDR2
Lead plating Gold
Design
Certification RoHS
Features
Memory type PC2-6400
CAS latency 5
Memory voltage 1.8 V
Memory clock speed 800 MHz
Component for Laptop
ECC No
Packaging data
Package weight 1.76 oz
Package type SO-DIMM
Other features
Operational conditions