Centon CMP800PC2048.01 memory module 2 GB 1 x 2 GB DDR2 800 MHz
Centon CMP800PC2048.01. Component for: PC/server, Internal memory: 2 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 2 GB, Internal memory type: DDR2, Memory clock speed: 800 MHz, Memory form factor: 240-pin DIMM, CAS latency: 5
Manufacturer: Centon
SKU: 2400672
Manufacturer part number: CMP800PC2048.01
UPC: 0731969401750
Overview
DDR2 DIMM modules are built to JEDEC standards and achieve nearly twice the speed of the preceding DDR technology. Designed for desktop computers, they have 240 pins and are readily available in multiple capacities.
Intended Application
Overview
Intended Application
Products specifications
Attribute name Attribute value
Package weight (imperial) 0.0500 lbs
Number of Pins 240
Internal memory 2 GB
Internal memory type DDR2
Lead plating Gold
Design
Certification RoHS
Features
Memory type PC2-6400
CAS latency 5
Memory voltage 1.8 V
Memory clock speed 800 MHz
Component for PC/server
Memory form factor 240-pin DIMM
Buffered memory type Unregistered (unbuffered)
Memory layout (modules x size) 1 x 2 GB
ECC No
Packaging data
Package weight 0.8 oz
Package type DIMM
Other features
Package dimensions (WxDxH) 5.25 x 0.14 x 1.18"
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Products specifications
Attribute name Attribute value
Number of Pins 240
Internal memory 2 GB
Internal memory type DDR2
Lead plating Gold
Design
Certification RoHS
Features
Memory type PC2-6400
CAS latency 5
Memory voltage 1.8 V
Memory clock speed 800 MHz
Component for PC/server
ECC No
Packaging data
Package weight 0.8 oz
Package type DIMM
Other features
Operational conditions