Eaton 5SC1500G uninterruptible power supply (UPS) 1.5 kVA 1050 W 8 AC outlet(s)
Eaton 5SC1500G. Output power capacity: 1.5 kVA, Output power: 1050 W, Waveform: Sine. AC outlet types: C13 coupler, Power plug: C14 coupler, AC outlets quantity: 8 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at full load: 5 min, Typical backup time at half load: 12 min. Form factor: Tower, Product color: Black, Display type: LCD. Width: 5.91" (150 mm), Depth: 16.1" (410 mm), Height: 8.23" (209 mm)
Manufacturer: Eaton
SKU: 3634975
Manufacturer part number: 5SC1500G
UPC: 0743172045133
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 16.1"
Weight 33.5 lbs
Width 5.91"
Height 8.23"
Input Frequency 50/60 Hz
Display Type LCD
Cold start Yes
Design
Certification IEC 62040-2:2006 Cat C1 / CISPR22 Class B / FCC part 15 Class B
Form factor Tower
Technical details
Product color Black
Features
Safety CE/cTUVus/C-Tick/Ghost/CCC
Output power 1050 W
Input operation voltage (min) 184 V
Input operation voltage (max) 276 V
Noise level 55 dB
Output operation voltage (min) 220 V
Output operation voltage (max) 240 V
Efficiency 94 %
Waveform Sine
LED indicators Yes
Other features
Nominal output voltage 230 V
Ports & interfaces
AC outlets quantity 8 AC outlet(s)
AC outlet types C13 coupler
USB 2.0 ports quantity 1
Power plug C14 coupler
Serial ports quantity 1
Power
Output power capacity 1.5 kVA
Nominal input voltage 230 V
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 35 °C
Storage temperature (T-T) 0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 90 %
Battery
Typical backup time at half load 12 min
Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at full load 5 min
Hot-swap battery No
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 16.1"
Weight 33.5 lbs
Width 5.91"
Height 8.23"
Input Frequency 50/60 Hz
Display Type LCD
Cold start Yes
Design
Form factor Tower
Technical details
Product color Black
Features
Output power 1050 W
Noise level 55 dB
Efficiency 94 %
Waveform Sine
LED indicators Yes
Other features
Nominal output voltage 230 V
Ports & interfaces
AC outlet types C13 coupler
USB 2.0 ports quantity 1
Power plug C14 coupler
Serial ports quantity 1
Power
Output power capacity 1.5 kVA
Nominal input voltage 230 V
Operational conditions