Eaton 9PX1000GRT uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1 kVA 900 W 8 AC outlet(s)
Eaton 9PX1000GRT. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 1 kVA, Output power: 900 W. AC outlet types: C13 coupler, Power plug: C14 coupler, AC outlets quantity: 8 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA). Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Silver, Rack capacity: 2U. Width: 17.3" (440 mm), Depth: 17.7" (450 mm), Height: 3.41" (86.5 mm)
Manufacturer: Eaton
SKU: 4750006
Manufacturer part number: 9PX1000GRT
UPC: 0743172081292
Products specifications
Attribute name Attribute value
Input power factor Double-conversion (Online)
Depth 17.7"
Weight 38.6 lbs
Width 17.3"
Height 3.41"
Input Frequency 50/60 Hz
Display Type LCD
Power factor 0.9
UPS topology Double-conversion (Online)
Output voltage regulation 1 %
Emergency Power Off (EPO) Yes
Quick installation guide Yes
Serial interface Yes
Cold start Yes
Compliance certificates RoHS
Design
Certification IEC 62040-2 Class B Cat C2 / CISPR22 Class B / FCC part 15 Class B
Form factor Rackmount/Tower
Technical details
Product color Black, Silver
Serial interface type RS-232
Sustainability certificates ENERGY STAR
Features
Input operation voltage (max) 276 V
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) IP20
Output power 900 W
Noise level 40 dB
Input operation voltage (min) 100 V
Efficiency 92 %
Rack capacity 2U
Output operation voltage (min) 200 V
Output operation voltage (max) 240 V
LED indicators Yes
Surge protection Yes
Packaging content
Cables included RS-232, USB cable
Manual Yes
Other features
Nominal output voltage 208 V
Ports & interfaces
AC outlets quantity 8 AC outlet(s)
AC outlet types C13 coupler
RS-232 ports 1
USB 2.0 ports quantity 1
Power plug C14 coupler
USB port Yes
Power
Nominal input voltage 208 V
Output power capacity 1 kVA
Operational conditions
Storage temperature (T-T) -15 - 55 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 96 %
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Operating altitude 0 - 118110.2"
Battery
Battery technology Sealed Lead Acid (VRLA)
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 17.7"
Weight 38.6 lbs
Width 17.3"
Height 3.41"
Input Frequency 50/60 Hz
Display Type LCD
Power factor 0.9
Output voltage regulation 1 %
Emergency Power Off (EPO) Yes
Quick installation guide Yes
Serial interface Yes
Cold start Yes
Compliance certificates RoHS
Design
Form factor Rackmount/Tower
Technical details
Product color Black, Silver
Serial interface type RS-232
Features
Output power 900 W
Noise level 40 dB
Efficiency 92 %
Rack capacity 2U
LED indicators Yes
Surge protection Yes
Packaging content
Manual Yes
Other features
Nominal output voltage 208 V
Ports & interfaces
AC outlet types C13 coupler
RS-232 ports 1
USB 2.0 ports quantity 1
Power plug C14 coupler
USB port Yes
Power
Nominal input voltage 208 V
Output power capacity 1 kVA
Operational conditions