Eaton T17C19260-3-009 power distribution unit (PDU) 6 AC outlet(s) 1U Black
Eaton T17C19260-3-009. PDU types: Basic, Rack capacity: 1U, Mounting: Horizontal. AC outlets quantity: 6 AC outlet(s), AC outlet types: C19 coupler. Cable length: 78.7" (2 m). Nominal input voltage: 208 V, Maximum current: 48 A, AC input frequency: 50 - 60 Hz. Dimensions (WxDxH): 19 x 6.97 x 1.69" (482 x 177 x 43 mm)
Manufacturer: Eaton
SKU: 2940333
Manufacturer part number: T17C19260-3-009
Designed for reliable and cost effective power distribution, Basic ePDUs have the form factor and receptacle choices to meet the needs of the demanding data center architect. With power levels ranging from 1.4 kW all the way to 17 kW, Eaton has the right Basic ePDU for any application.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Mounting Horizontal
Cable Length 78.7"
Design
PDU types Basic
Technical details
Product color Black
Features
Rack capacity 1U
LED indicators Yes
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 19 x 6.97 x 1.69"
Ports & interfaces
AC outlets quantity 6 AC outlet(s)
AC outlet types C19 coupler
Power
Maximum current 48 A
Nominal input voltage 208 V
AC input frequency 50 - 60 Hz
Products specifications
Attribute name Attribute value
Mounting Horizontal
Cable Length 78.7"
Design
PDU types Basic
Technical details
Product color Black
Features
Rack capacity 1U
LED indicators Yes
Weight & dimensions
Ports & interfaces
AC outlet types C19 coupler
Power
Maximum current 48 A
Nominal input voltage 208 V
AC input frequency 50 - 60 Hz