Eaton TPC12F-A-CB power distribution unit (PDU) 12 AC outlet(s) 1U Bronze
Eaton TPC12F-A-CB. PDU types: Basic, Rack capacity: 1U, Mounting: Horizontal. AC outlets quantity: 12 AC outlet(s), AC outlet types: NEMA 5–15R, Power plug: NEMA 5–15P. Cable length: 78.7" (2 m). Nominal input voltage: 120 V, Maximum current: 12 A, AC input frequency: 50 - 60 Hz. Dimensions (WxDxH): 19 x 3.98 x 1.69" (482 x 101 x 43 mm)
Manufacturer: Eaton
SKU: 3041140
Manufacturer part number: TPC12F-A-CB
UPC: 0786685288932
Designed for reliable and cost effective power distribution, Basic ePDUs have the form factor and receptacle choices to meet the needs of the demanding data center architect. With power levels ranging from 1.4 kW all the way to 17 kW, Eaton has the right Basic ePDU for any application.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Mounting Horizontal
Cable Length 78.7"
Design
PDU types Basic
Technical details
Product color 27.5 oz
Features
Rack capacity 1U
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 19 x 3.98 x 1.69"
Ports & interfaces
AC outlets quantity 12 AC outlet(s)
AC outlet types NEMA 5–15R
Power plug NEMA 5–15P
Power
Maximum current 12 A
Nominal input voltage 120 V
AC input frequency 50 - 60 Hz
Products specifications
Attribute name Attribute value
Mounting Horizontal
Cable Length 78.7"
Design
PDU types Basic
Technical details
Product color 27.5 oz
Features
Rack capacity 1U
Weight & dimensions
Ports & interfaces
AC outlet types NEMA 5–15R
Power plug NEMA 5–15P
Power
Maximum current 12 A
Nominal input voltage 120 V
AC input frequency 50 - 60 Hz