Epson B11B239201 scanner ADF scanner 1200 x 1200 DPI A4 Black, White
Epson B11B239201. Maximum scan size: 8.5 x 14" (216 x 355 mm), Optical scanning resolution: 1200 x 1200 DPI, Input color depth: 30 bit. Scanner type: ADF scanner, Product color: Black, White. Sensor type: CIS, Daily duty cycle (max): 1500 pages, Light source: RGB LED. Auto document feeder (ADF) input capacity: 50 sheets. Maximum ISO A-series paper size: A4, Auto Document Feeder (ADF) media weight: 50 - 120 g/m²
Manufacturer: Epson
SKU: EPSB11B239201
Manufacturer part number: B11B239201
UPC: 010343924758
The affordable, versatile flatbed scanner with ADF for more productivity Streamline workflows and increase productivity with the DS-1630 document scanner. Combining a flatbed scanner with the convenience of a 50-page ADF, this affordable solution is ideal for virtually any task. Quickly scan stacks of documents up to 8.5" x 14". Or, use the flatbed for IDs, passports, booklets, fragile items and more. Offering speeds up to 25 ppm, plus auto-duplexing, the DS-1630 also includes TWAIN and ISIS® drivers for seamless integration with existing document management systems. Scan to a PC, Mac® or online storage accounts with one touch. Plus, the included software suite features Epson Document Capture, ABBYY® FineReader® and Presto! BizCard® Reader.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Duplex ADF scan speed (b/w, A4) 10 ipm
Scan file formats PDF
Auto Document Feeder (ADF) media weight 50 - 120 g/m²
Height 4.8"
Weight 8.99 lbs
Light Source RGB LED
Standard interfaces USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Power consumption (standby) 5.8 W
Scanner type ADF scanner
Power consumption (PowerSave) 0.8 W
Power consumption (off) 0.15 W
Maximum scan size 8.5 x 14"
Color scanning Y
ADF scan speed (b/w, A4) 25 ppm
Daily duty cycle (max) 1500 pages
Input color depth 30 bit
Output grayscale depth 8 bit
Width 12.5"
Depth 11.7"
Bundled software Document Capture Software ABBYY FineReader OCR NewSoft Presto BizCard OCR
Drivers included Y
Duplex scanning Y
Optical scanning resolution 1200 x 1200 DPI
Scan to File, PC
Auto document feeder (ADF) input capacity 50 sheets
Output color depth 30 bit
Design
Built-in display N
Technical details
Sensor type CIS
Product color Black, White
Sustainability certificates RoHS
Features
Power supply type AC
Packaging content
Cables included AC, USB
Other features
Quick start guide Y
Ports & interfaces
USB version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB port Y
Power
Input voltage 100 - 120 V
Power consumption (typical) 11 W
System requirements
Paper handling
Maximum ISO A-series paper size A4
Products specifications
Attribute name Attribute value
Scan file formats PDF
Height 4.8"
Weight 8.99 lbs
Light Source RGB LED
Scanner type ADF scanner
Power consumption (off) 0.15 W
Maximum scan size 8.5 x 14"
Color scanning Y
Input color depth 30 bit
Output grayscale depth 8 bit
Width 12.5"
Depth 11.7"
Drivers included Y
Duplex scanning Y
Scan to File, PC
Output color depth 30 bit
Design
Built-in display N
Technical details
Sensor type CIS
Product color Black, White
Features
Power supply type AC
Packaging content
Cables included AC, USB
Other features
Quick start guide Y
Ports & interfaces
USB port Y
Power
Input voltage 100 - 120 V