Epson WorkForce B11B261202 scanner Sheet-fed scanner 600 x 600 DPI A4 White
Epson WorkForce B11B261202. Maximum scan size: 8.5 x 240" (215.9 x 6096 mm), Optical scanning resolution: 600 x 600 DPI, Input color depth: 30 bit. Scanner type: Sheet-fed scanner, Product color: White. Sensor type: CIS, Daily duty cycle (max): 4000 pages, Light source: RGB LED. Auto document feeder (ADF) input capacity: 50 sheets. Maximum ISO A-series paper size: A4, ISO A-series sizes (A0...A9): A4, A5, A6, ISO B-series sizes (B0...B9): B5
Manufacturer: Epson
SKU: 5994074
Manufacturer part number: B11B261202
UPC: 0010343960206
Boasting speeds of up to 35ppm and a built-in Automatic Document Feeder, the DS-530II will easily scan large amounts of documents in no time.
  • Exceptional Speed – 35ppm / 70 ipm1 scan speeds for efficient and productive scanning
  • 50 sheet ADF capacity – for rapid capture of large multi-page documents
  • Powerful Duty Cycle – Scan up to 4,000 sheets per day
Products specifications
Attribute name Attribute value
Bundled software 24 bit
Power consumption (standby) 60 sheets
ADF scan speed (b/w, A4) 37 ppm
Duplex ADF scan speed (b/w, A4) 70 ipm
Daily duty cycle (max) 30 bit
Output grayscale depth 24 bit
Button functions Y
Input grayscale depth 30 bit
Input color depth 8 bit
Auto Document Feeder (ADF) media weight 1200 x 1200 DPI
Width 11.7"
Depth 6.65"
Height 6.93"
Light Source RGB LED
Scanner type Sheet-fed scanner
Power consumption (off) 0.1 W
Maximum scan size 8.5 x 240"
Optical scanning resolution 600 x 600 DPI
Auto document feeder (ADF) input capacity 50 sheets
ISO B-series sizes (B0...B9) B5
Output color depth 24 bit
Weight 8.09 lbs
ISO A-series sizes (A0...A9) A4, A5, A6
Duplex scanning Yes
Letter Yes
Legal Yes
Color scanning Yes
Scan drivers ISIS, TWAIN
Sleep mode Yes
Design
Certification RoHS
Built-in display No
Technical details
Sensor type CIS
Product color White
Features
Power supply type AC
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Ports & interfaces
USB version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
USB port Yes
Power
Power consumption (sleep) 1500 G
Input voltage 24 V
Power consumption (typical) 11 W
Operational conditions
Storage temperature (T-T) 15 - 80 %
Operating temperature (T-T) 5 - 35 °C
Operating relative humidity (H-H) 10 - 80 %
System requirements
Mac operating systems supported Headset
Windows operating systems supported Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1
Paper handling
Maximum ISO A-series paper size A4
Products specifications
Attribute name Attribute value
Bundled software 24 bit
Daily duty cycle (max) 30 bit
Output grayscale depth 24 bit
Button functions Y
Input grayscale depth 30 bit
Input color depth 8 bit
Width 11.7"
Depth 6.65"
Height 6.93"
Light Source RGB LED
Scanner type Sheet-fed scanner
Power consumption (off) 0.1 W
Maximum scan size 8.5 x 240"
Output color depth 24 bit
Weight 8.09 lbs
Duplex scanning Yes
Letter Yes
Legal Yes
Color scanning Yes
Scan drivers ISIS, TWAIN
Sleep mode Yes
Design
Certification RoHS
Built-in display No
Technical details
Sensor type CIS
Product color White
Features
Power supply type AC
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Ports & interfaces
USB port Yes
Power
Input voltage 24 V
Operational conditions