Ergotech Group 200-C16-S02-AP monitor mount / stand Desk Silver
Ergotech Group 200-C16-S02-AP. Maximum weight capacity: 24.9 lbs (11.3 kg), Minimum VESA mount: 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), Maximum VESA mount: 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm). Height adjustment. Product color: Silver
Manufacturer: Ergotech Group
SKU: 3349383
Manufacturer part number: 200-C16-S02-AP
Expandability and customized comfort define this dual LCD monitor mount.
Quick and easy LCD monitor installation
Effortless monitor adjustment ensures instant, personalized ergonomic comfort.
Convert from a horizontal to a vertical monitor configuration with ease.
Highlights
- Mounts 2 monitors quickly and cost effectively
- Quick Release pivots provide one-step mounting and dismounting
- Articulating arms nest flush without interference in back-to-back situations
- Tool-less design
- Quick set up, installation, adjustment
- Cable management system
- Lifetime Warranty
Specifications
- 75mm and 100mm VESA® compatible
- Pivots 20° up/10° down for each monitor
- 16” vertical pole, 25” crossbar
- Holds monitors up to 25 lbs.
Highlights
- Tool-less design
- Cable management system
- Lifetime Warranty
Specifications
- Holds monitors up to 25 lbs.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Pivot angle -10 - 10 °
Height 16"
Mounting Type Desk
Height Adjustment Yes
Adjustable Yes
Telescopic Yes
Technical details
Product color Silver
Features
Maximum weight capacity 24.9 lbs
Ergonomics
Cable management Yes
Other features
Number of displays supported 2
Mounting
Minimum VESA mount 2.95 x 2.95"
Maximum VESA mount 3.94 x 3.94"
Products specifications
Attribute name Attribute value
Pivot angle -10 - 10 °
Height 16"
Mounting Type Desk
Height Adjustment Yes
Adjustable Yes
Telescopic Yes
Technical details
Product color Silver
Features
Ergonomics
Cable management Yes
Other features
Number of displays supported 2
Mounting