iStarUSA IS-2000RH1UP power supply unit 2000 W 24-pin ATX 1U Silver
iStarUSA IS-2000RH1UP. Total power: 2000 W, Power Factor Correction (PFC) type: Active, Combined power (+3.3V): 440 W. Motherboard power connector: 24-pin ATX, Cabling type: Non-Modular. Purpose: Server, Power supply unit (PSU) form factor: 1U, Mean time between failures (MTBF): 100000 h. Product color: Silver. Width: 16.6" (421 mm), Depth: 13.4" (340.1 mm), Height: 1.69" (42.9 mm)
Manufacturer: iStarUSA
SKU: 3749012
Manufacturer part number: IS-2000RH1UP
XEAL quad AC input 1U 2000W Redundant Power Supply IS-2000R4H1UP. It offers your server and workstation zero down time with full 2000W power redundancy. Active PFC, temperature control fan, hot swappable power modules and load sharing function provide ultimate precision power and safety protection for all electronic equipment. A good start for your mission critical system integrations.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Total power 2000 W
Max output current (+3.3V) 60 A
Max output current (+12V) 158 A
Max output current (+5V) 60 A
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) 30
Number of SATA power connectors 2
Floppy drive power connector 7
Combined power (+3.3V) 440 W
Combined power (+5V) 440 W
CPU P4 connector (4-pin) 1
Width 16.6"
Depth 13.4"
Height 1.69"
Power supply unit (PSU) form factor 1U
Max output current (-12V) 0.8 A
Max output current (+5Vsb) 3 A
Combined power (+5Vsb) 15 W
Motherboard power connector 24-pin ATX
Power Factor Correction (PFC) type Active
Combined power (-12V) 9.6 W
EPS power connector (8-pin) Yes
Cabling type Non-Modular
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Silver
Sustainability certificates RoHS
Features
Efficiency 75 %
Purpose Server
Mean time between failures (MTBF) 100000 h
Power
Power protection features Short circuit, Over current, Over power, Over voltage
Redundant power supply (RPS) support Yes
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 50 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H) 20 - 90 %
Storage relative humidity (H-H) 5 - 95 %
Products specifications
Attribute name Attribute value
Total power 2000 W
Max output current (+5V) 60 A
Floppy drive power connector 7
Combined power (+3.3V) 440 W
Combined power (+5V) 440 W
CPU P4 connector (4-pin) 1
Width 16.6"
Depth 13.4"
Height 1.69"
Max output current (+5Vsb) 3 A
Combined power (+5Vsb) 15 W
Combined power (-12V) 9.6 W
Cabling type Non-Modular
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Silver
Features
Efficiency 75 %
Purpose Server
Power
Operational conditions