Kensington FP154W10 Privacy Screen for Laptops (15.4" 16:10)
Kensington FP154W10 Privacy Screen for Laptops (15.4" 16:10). Maximum screen size: 15.4". Aspect ratio: 16:10. Suitable for: Notebook, Type: Frameless display privacy filter. Protection features: Damage-resistant, Scratch-resistant, Limits viewing angle: -30 - 30°
Manufacturer: KENSINGTON
SKU: 5752973
Manufacturer part number: K52104WW
UPC: 0085896521044
Monitor screen proportions 16:9.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Limits viewing angle -30 - 30 °
Reduces blue light up to 30 %
Width Rack Cabinet
Aspect Ratio 16:10
Type Frameless display privacy filter
Country of Origin South Korea
Height 8.19"
Design
Suitable for Notebook
Certification TAA
Technical details
Product color Black, Translucent
Features
Installation type 20 pc(s)
Display filter features Anti-reflective, Privacy
Display types supported LCD
Protection features Damage-resistant, Scratch-resistant
Screen format Widescreen
Privacy filtering orientation Landscape
Cleaning cloth Y
Ergonomics
Display diagonal (metric) 15.4"
Reversibility 50 pc(s)
Maximum screen size 15.4"
Weight & dimensions
Width (imperial) 13.1"
Height (imperial) 8.19"
Products specifications
Attribute name Attribute value
Reduces blue light up to 30 %
Width Rack Cabinet
Aspect Ratio 16:10
Country of Origin South Korea
Height 8.19"
Design
Suitable for Notebook
Certification TAA
Technical details
Features
Installation type 20 pc(s)
Display types supported LCD
Screen format Widescreen
Cleaning cloth Y
Ergonomics
Reversibility 50 pc(s)
Maximum screen size 15.4"
Weight & dimensions
Width (imperial) 13.1"
Height (imperial) 8.19"