Kensington FP195W10 Privacy Screen for Monitors (19.5" 16:10)
Kensington FP195W10 Privacy Screen for Monitors (19.5" 16:10). Maximum screen size: 19.5". Aspect ratio: 16:10. Suitable for: Monitor, Type: Frameless display privacy filter. Protection features: Damage-resistant, Scratch-resistant, Limits viewing angle: -30 - 30°
Manufacturer: KENSINGTON
SKU: 5776604
Manufacturer part number: K52127WW
UPC: 0085896521273
Monitor screen proportions 16:10
Products specifications
Attribute name Attribute value
Limits viewing angle -30 - 30 °
Reduces blue light up to 30 %
Width 16.5"
Aspect Ratio 16:10
Type Frameless display privacy filter
Country of Origin South Korea
Height 10.4"
Design
Suitable for Y
Certification TAA
Technical details
Product color Black, Translucent
Features
Installation type 20 pc(s)
Display filter features Anti-reflective, Privacy
Display types supported LCD
Protection features Damage-resistant, Scratch-resistant
Screen format Widescreen
Privacy filtering orientation Landscape
Cleaning cloth Y
Ergonomics
Maximum screen size 6.69"
Reversibility 50 pc(s)
Display diagonal (metric) 19.5"
Weight & dimensions
Width (imperial) 16.5"
Height (imperial) 10.3"
Products specifications
Attribute name Attribute value
Reduces blue light up to 30 %
Width 16.5"
Aspect Ratio 16:10
Country of Origin South Korea
Height 10.4"
Design
Suitable for Y
Certification TAA
Technical details
Features
Installation type 20 pc(s)
Display types supported LCD
Screen format Widescreen
Cleaning cloth Y
Ergonomics
Maximum screen size 6.69"
Reversibility 50 pc(s)
Weight & dimensions
Width (imperial) 16.5"
Height (imperial) 10.3"