Kramer Electronics C-GMA/GMA-35 VGA cable 66.9" (1.7 m) VGA (D-Sub) Black
Kramer Electronics C-GMA/GMA-35. Cable length: 66.9" (1.7 m), Connector 1: VGA (D-Sub), Connector 2: VGA (D-Sub). Cable diameter: 0.394" (1 cm)
Manufacturer: Kramer Electronics
SKU: 2966059
Manufacturer part number: 92-2202035
UPC: 7290012155345
Kramer’s GMA series are high-performance cables with male 15-pin HD and 3.5mm stereo audio connectors at each end. They are perfect for computer graphics video to display installations that require an audio signal as well.
- Quality Construction - Constructed using our rugged and flexible 14−conductor cable.
- Easy Connection - Pre−terminated with molded 15−pin HD connectors (male to male), gold−plated pins and thumbscrews for easy connection and a 3.5mm stereo mini jack.
- Easy Installation - Audio leads extend 24in (61cm) beyond the 15−pin HD head at one end, and 20cm (8in) at the other.
- All Pins Connected for DDC2 and EDID Support.
- Cable Specs - For detailed cable specs, see Kramer BC−3X2T7S.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Material Copper
Cable Length 66.9"
Audio connector Yes
Technical details
Product color Black
Features
Cable shielding Y, Aluminum mylar foil
Impedance 75 Ω
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Male
Connector 1 VGA (D-Sub)
Connector 2 VGA (D-Sub)
Connector contacts plating Gold
AWG wire size 26
Connector 1 form factor Straight
Connector 2 form factor Straight
Cable jacket material Polyvinyl chloride (PVC)
Weight & dimensions
Cable diameter 0.394"
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -20 - 75 °C
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Material Copper
Cable Length 66.9"
Audio connector Yes
Technical details
Product color Black
Features
Impedance 75 Ω
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Male
Connector 1 VGA (D-Sub)
Connector 2 VGA (D-Sub)
AWG wire size 26
Weight & dimensions
Cable diameter 0.394"
Operational conditions