LG 55EW5PG-S signage display Digital signage flat panel 55" OLED 400 cd/m² Full HD Black Built-in processor Web OS 18/7
LG 55EW5PG-S. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 55", Display technology: OLED, Display resolution: 1920 x 1080 pixels, Display brightness: 400 cd/m², HD type: Full HD. Operating hours (hours/days): 18/7. Operating system installed: Web OS. Product color: Black
Manufacturer: LG
SKU: 6616819
Manufacturer part number: 55EW5PG-S
UPC: 8806091650535
Products specifications
Attribute name Attribute value
Bezel width (side) 0.311"
Bezel width (top) 0.311"
Display width 49.5"
Display depth 9.53"
Display height 33.7"
Display weight 62.4 lbs
Display technology OLED
Contrast ratio (typical) 150000:1
Operating hours (hours/days) 18/7
Panel life 30000 h
Native refresh rate 120 Hz
Response Time 1 ms
Orientation Horizontal
Touchscreen N
Operating system installed Web OS
Product design Digital signage flat panel
Placement supported Indoor
Built-in processor Y
DVI port N
Handheld remote control Y
HD type Full HD
Native aspect ratio 16:9
Display brightness 400 cd/m²
Display number of colors 1.07 billion colors
Internal storage capacity 16 GB
Power consumption (standby) 0.5 W
DisplayPorts quantity 2
Power consumption (off) 0.5 W
Viewing angle, horizontal 178 °
Viewing angle, vertical 178 °
Bezel width (bottom) 6.65"
Number of OSD languages 20
Energy efficiency class (SDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 88 kWh
RS-232C Y
DisplayPorts in 1
DisplayPorts out 1
Remote (IR) input 1
Technical details
Product color Black
Features
Purpose Universal
Built-in speaker(s) N
Ergonomics
Display resolution 1920 x 1080 pixels
Packaging data
Package width 52.9"
Package depth 38"
Package height 13.1"
Package weight 81.1 lbs
Performance
Ethernet LAN Y
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
HDMI ports quantity 1
USB ports quantity 2
USB version 2.0
USB port Y
Power
Power consumption (typical) 250 W
AC input frequency 50/60 Hz
AC input voltage 100-240 V
Network
Wi-Fi N
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H) 10 - 80 %
Display
Display diagonal 55"
On Screen Display (OSD) Y
Computer system
Computer system Y
Products specifications
Attribute name Attribute value
Bezel width (side) 0.311"
Bezel width (top) 0.311"
Display width 49.5"
Display depth 9.53"
Display height 33.7"
Display weight 62.4 lbs
Display technology OLED
Panel life 30000 h
Native refresh rate 120 Hz
Response Time 1 ms
Orientation Horizontal
Touchscreen N
Placement supported Indoor
Built-in processor Y
DVI port N
Handheld remote control Y
HD type Full HD
Native aspect ratio 16:9
Display brightness 400 cd/m²
DisplayPorts quantity 2
Power consumption (off) 0.5 W
Viewing angle, vertical 178 °
Bezel width (bottom) 6.65"
Number of OSD languages 20
RS-232C Y
DisplayPorts in 1
DisplayPorts out 1
Remote (IR) input 1
Technical details
Product color Black
Features
Purpose Universal
Built-in speaker(s) N
Ergonomics
Packaging data
Package width 52.9"
Package depth 38"
Package height 13.1"
Package weight 81.1 lbs
Performance
Ethernet LAN Y
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
HDMI ports quantity 1
USB ports quantity 2
USB version 2.0
USB port Y
Power
AC input frequency 50/60 Hz
AC input voltage 100-240 V
Network
Wi-Fi N
Operational conditions
Display
Display diagonal 55"