LG 65UR640S9UD signage display Digital signage flat panel 65" Wi-Fi 400 cd/m² 4K Ultra HD Blue Built-in processor Web OS
LG 65UR640S9UD. Product design: Digital signage flat panel. Display diagonal: 65", Display resolution: 3840 x 2160 pixels, Display brightness: 400 cd/m², HD type: 4K Ultra HD. Wi-Fi. Operating system installed: Web OS. Product color: Blue
Manufacturer: LG
SKU: 6352892
Manufacturer part number: 65UR640S9UD
UPC: 0195174023686
  • Deploy as Menu Boards, Retail Displays, Meeting Rooms, and Other Conference Spaces
  • Support Dynamic HD Content: 4K UHD (3840 x 2160) IPS Display
  • 2x 10 W
  • 2x 10 W
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 57.2"
Depth 2.27"
Height 33"
Weight 47.4 lbs
RMS rated power 20 W
Width (with stand) 57.2"
Depth (with stand) 10.7"
Height (with stand) 35.4"
Weight (with stand) 48.1 lbs
Analog signal format system NTSC
Digital signal format system ATSC
Panel life 30000 h
Google applications YouTube
High Dynamic Range (HDR) technology High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro)
Miracast Y
Browsing Y
Suitable for indoor use Y
Hybrid Log-Gamma (HLG) Y
Response Time 8 ms
Touchscreen N
Operating system installed Web OS
Panel mounting interface 300 x 300 mm
Product design Digital signage flat panel
Placement supported Indoor
Built-in processor Y
VESA mounting Y
DVI port N
Handheld remote control Y
HD type 4K Ultra HD
Display brightness 400 cd/m²
Number of built-in speakers 2
Power consumption (standby) 0.5 W
HDMI version 2.0
Contrast ratio (typical) 1200:1
HDMI input ports quantity 3
Contrast ratio (dynamic) 1000000:1
Stand included Y
High Dynamic Range (HDR) supported Y
RS-232C Y
LED backlighting type Direct-LED
Number of speaker outputs 1
Native refresh rate 60 Hz
Design
Certification FCC
Technical details
Product color Blue
Features
Purpose Universal
Wall mountable Y
Built-in speaker(s) Y
Ergonomics
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Packaging data
Package weight 61.3 lbs
Packaging content
Cables included AC
Performance
Ethernet LAN Y
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
HDMI ports quantity 3
USB ports quantity 1
USB version 2.0
USB port Y
Power
Power consumption (typical) 169 W
Input voltage 120 V
AC input frequency 50 - 60 Hz
AC input voltage 120 V
Network
Wi-Fi Y
Display
Display diagonal 65"
Computer system
Computer system Y
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 57.2"
Depth 2.27"
Height 33"
Weight 47.4 lbs
RMS rated power 20 W
Width (with stand) 57.2"
Depth (with stand) 10.7"
Height (with stand) 35.4"
Weight (with stand) 48.1 lbs
Panel life 30000 h
Google applications YouTube
Miracast Y
Browsing Y
Suitable for indoor use Y
Hybrid Log-Gamma (HLG) Y
Response Time 8 ms
Touchscreen N
Placement supported Indoor
Built-in processor Y
VESA mounting Y
DVI port N
Handheld remote control Y
HD type 4K Ultra HD
Display brightness 400 cd/m²
Number of built-in speakers 2
HDMI version 2.0
HDMI input ports quantity 3
Stand included Y
RS-232C Y
Number of speaker outputs 1
Native refresh rate 60 Hz
Design
Certification FCC
Technical details
Product color Blue
Features
Purpose Universal
Wall mountable Y
Built-in speaker(s) Y
Ergonomics
Packaging data
Package weight 61.3 lbs
Packaging content
Cables included AC
Performance
Ethernet LAN Y
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
HDMI ports quantity 3
USB ports quantity 1
USB version 2.0
USB port Y
Power
Input voltage 120 V
AC input frequency 50 - 60 Hz
AC input voltage 120 V
Network
Wi-Fi Y
Display
Display diagonal 65"