Microsemi PD-AS-951/12-24 PoE adapter Gigabit Ethernet
Microsemi PD-AS-951/12-24. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Cabling technology: 10/100/1000BaseT. Electromagnetic compatibility: FCC Part 15 Class A, EN55022 (CISPR 22) Class A, EN55024 (CISPR 24). Input voltage: 44 - 57 V, Power consumption (typical): 70 W. Weight: 10.1 oz (285 g), Dimensions (WxDxH): 5.12 x 2.87 x 1.5" (130 x 73 x 38 mm)
Manufacturer: Microsemi
SKU: 6199432
Manufacturer part number: PD-AS-951/12-24
PowerDsine’s PD-AS-951 High-Power active splitters enable data terminals that were not originally designed to accept power from the Ethernet, to be powered by Power over Ethernet midspans. The PDAS- 951 High Power splitter (user selectable 12V or 24V) can power devices such as WiMAX CPEs, small WiMAX base-stations, 802.11n Access-Points, Thin- Clients, PTZ (Pan/Tilt/Zoom) IP Cameras, Video- Phones and more.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Electromagnetic compatibility FCC Part 15 Class A, EN55022 (CISPR 22) Class A, EN55024 (CISPR 24)
Weight 10.1 oz
Design
Compliance industry standards IEEE802.3af, IEEE802.3at
Features
LED indicators Y
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 5.12 x 2.87 x 1.5"
Performance
Cabling technology 10/100/1000BaseT
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 2
Power
Input voltage 44 - 57 V
Power consumption (typical) 70 W
Network
Ethernet interface type Gigabit Ethernet
Ethernet LAN data rates 10,100,1000 Mbit/s
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H) 10 - 90 %
Storage relative humidity (H-H) 5 - 95 %
Power over Ethernet (PoE)
Power over Ethernet (PoE) Y
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 10.1 oz
Design
Features
LED indicators Y
Weight & dimensions
Performance
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 2
Power
Input voltage 44 - 57 V
Network
Operational conditions