Panduit UTP28SP6INYL-48 networking cable Yellow 5.91" (0.15 m) Cat6 U/UTP (UTP)
Panduit UTP28SP6INYL-48. Cable length: 5.91" (0.15 m), Cable standard: Cat6, Cable shielding: U/UTP (UTP), Connector 1: RJ-45, Connector 2: RJ-45, Connector contacts plating: Gold
Manufacturer: Panduit
SKU: 12744443
Manufacturer part number: UTP28SP6INYL-48
Category 6 Performance, 28 AWG UTP patch cord with TX6™ Modular Plugs on each end.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Type Straight-through cable
Cable Length 5.91"
Cable class E
Design
Certification CE
Technical details
Product color Yellow
Conductor material Copper
Conductor type Stranded
Cable shielding U/UTP (UTP)
Weight & dimensions
Outer diameter 0.15"
Packaging content
Quantity per pack 48 pc(s)
Performance
Networking standards IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt
Cabling technology 10/100/1000Base-T(X)
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -10 - 75 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 70 °C
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Length 5.91"
Cable class E
Design
Certification CE
Technical details
Product color Yellow
Conductor material Copper
Conductor type Stranded
Cable shielding U/UTP (UTP)
Weight & dimensions
Outer diameter 0.15"
Packaging content
Quantity per pack 48 pc(s)
Performance
Operational conditions