Peerless ACC-FLIP65 multimedia cart accessory White Mounting kit
Peerless ACC-FLIP65. Width: 1.5" (38 mm), Depth: 0.748" (19 mm), Height: 22.1" (561 mm). Quantity per pack: 2 pc(s)
Manufacturer: Peerless
SKU: 5712312
Manufacturer part number: ACC-FLIP65
UPC: 0735029334590
The ACC-FLIP65 is an accessory adaptor that allows the 65" Samsung Flip to be mounted to existing Peerless-AV® Flip solutions. The adaptor brackets are installed between the display and the RMI3-FLIP (wall mount) or SR560-FLIP (cart) to allow the display to rotate from landscape to portrait. To help prevent any movement when using the mounted touch display, the adaptors are made from a solid tube for extra strength. The plastic end caps provide a clean, finished appearance.
  • Designed for use with 65” (WM65R) Samsung Flip
  • Attaches to SR560-FLIP Mobile Cart with Rotational Interface and RMI3-FLIP Rotational Wall Mount
  • Allows the display to be easily rotated from landscape to portrait orientation without any tools
  • Security hardware deters tampering and theft
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 0.748"
Height 22.1"
Type Mounting kit
Width 1.5"
Weight 4.41 lbs
Technical details
Product color White
Features
Maximum weight capacity 90.2 lbs
Packaging data
Package depth Clear screen protector
Package height 26.4"
Package width 4.41"
Package weight 5.29 lbs
Packaging content
Quantity per pack 2 pc(s)
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 0.748"
Height 22.1"
Type Mounting kit
Width 1.5"
Weight 4.41 lbs
Technical details
Product color White
Features
Packaging data
Package height 26.4"
Package width 4.41"