Premier Mounts PSD-EB72C multimedia cart/stand Black, Chrome Flat panel
Premier Mounts PSD-EB72C. Type: Multimedia cart, Product color: Black, Chrome, Material: Metal. Height: 72" (1828.8 mm), Weight: 83.1 lbs (37.7 kg)
Manufacturer: Premier Mounts
SKU: 5371271
Manufacturer part number: PSD-EB72C
UPC: 8299732510006
- Adjustable flat-panel placement along poles for perfect viewing height - Includes 2 locking and 2 non-locking, heavy-duty casters - Cable management inside poles - Available in 60" and 72" heights - Works with CTM, RTM-S, RTM-L, UFA or USA Mounts - Complete cart includes one dual-display adapter (PSD-SPA) The PSD-EB72C elliptical floor stand with 72 in. polished chrome poles can be used as a mobile display cart or static stand. Adapts to Rotary Series, UFA, USA, and CTM series mounts (not included).
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material Metal
Height 72"
Weight 83.1 lbs
Type Multimedia cart
Recommended usage Flat panel
Technical details
Product color Black, Chrome
Features
Maximum weight capacity 200.4 lbs
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material Metal
Height 72"