SANS DIGITAL EliteSTOR ES212X12HP disk array Rack (3U) Black
SANS DIGITAL EliteSTOR ES212X12HP. Storage drive interface: Serial ATA, Storage drive size: 3.5". Chassis type: Rack (3U). Number of storage drives supported: 16, Supported storage drive types: HDD. Width: 19" (482.6 mm), Depth: 23" (584.2 mm), Height: 5.25" (133.3 mm), Weight: 46.1 lbs (20.9 kg). Product color: Black
Manufacturer: SANS DIGITAL
SKU: 4836119
Manufacturer part number: KT-ES212X12HP
NEW DataBolt Technology, Maximize 6Gb/s and 3Gb/s hard drives and SSD in 12G performance
Complete 12G solution with undled with 12G PCIe 3.0 x8 RAID 6 RAID controller
The systems come with 12G PCIe 3.0 SAS RAID 6 controller. This complete solution provide end to end 12G solutions, from drives to enclosure to the RAID controller card. Bundled controller card equipped with dedicated dual-core 1.2GHz RAID processor and 2GB DDR-3 1866 memory, the overall performance generated over 3,000MB/s, suitable for performance-hungry database application or 4K video editing stations. Critical event such as RAID failure or cooling fan status is communicate via in-band cables (no extra management cable) and provide detail event log and e-mail notification. Other features includes online RAID capacity expansion, online RAID migration, remote or local web-based GUI interface and optional battery backup modules (BBM) for data integrity. Support all major operating systems, includes Windows (Windows Vista, 7, 8, Server 2003 and 2012), MAC (OS X 10.4 or above), or Linux and FreeBSD. Also support in virtual environment including VMware and Microsoft Hyper-V. Thunderbolt 1 or Thunderbolt 2 is supported via Thunderbolt to PCIe conversion box.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Maximum supported storage capacity Y
Width 19"
Depth 23"
Height 5.25"
Weight 46.1 lbs
SAS host port Yes
Design
Certification CE, FCC, UL, ROhS
Chassis type Rack (3U)
Technical details
Serial interface type Micro-USB B
Product color Black
Features
Number of fans 4 fan(s)
LED indicators Yes
Power
Power consumption (typical) 1.4a
Storage
RAID levels 550 TB/year
Number of storage drives supported 16
Storage drive interface Serial ATA
Storage drive size 3.5"
Supported storage drive types HDD
Storage drives installed No
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 19"
Depth 23"
Height 5.25"
Weight 46.1 lbs
SAS host port Yes
Design
Chassis type Rack (3U)
Technical details
Product color Black
Features
Number of fans 4 fan(s)
LED indicators Yes
Power
Storage
RAID levels 550 TB/year
Storage drive size 3.5"