Siig CE-MT2Q12-S1 monitor mount / stand Black, Wood Desk
Manufacturer: Siig
SKU: 5402067
Manufacturer part number: CE-MT2Q12-S1
UPC: 662774042145
  • Built-in USB hub - 2 USB Type-A ports and 1 USB Type-C port supports USB Battery Charge specification v1.2, with 5V/1.5A per port output and 18W total output shared among the 3 ports (requires connecting to the included power adapter) and USB 3.0 5Gbps data transfer (requires connected to a laptop/computer)
  • Compact and sturdy - Supports load capacity up to 55 lbs
  • Anti-slip pads - Enhances stability and protects your work surface from scratches
Products specifications
Attribute name Attribute value
Country of production China
Depth 20.5"
Mounting Freestanding
Suitable for TV Y
Non-slip surface Y
Width 7.87"
Height 3.15"
Weight 2.87 lbs
Housing Material Plastic
Mounting Type Desk
Design
Certification FCC, CE
Technical details
Product color Black, Wood
Sustainability certificates RoHS
Features
Maximum weight capacity 5 pc(s)
Output voltage 12 V
Output current 1.5 A
Other features
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity 2
Number of displays supported 1
Ports & interfaces
USB port Y
Power
AC input frequency 50 - 60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Operational conditions
Maximum operating temperature 45 °C
Operating temperature (T-T) -10 - 45 °C
Storage temperature (T-T) -10 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 90 %
Products specifications
Attribute name Attribute value
Country of production China
Depth 20.5"
Mounting Freestanding
Suitable for TV Y
Non-slip surface Y
Width 7.87"
Height 3.15"
Weight 2.87 lbs
Housing Material Plastic
Mounting Type Desk
Design
Certification FCC, CE
Technical details
Product color Black, Wood
Features
Output voltage 12 V
Output current 1.5 A
Other features
Number of displays supported 1
Ports & interfaces
USB port Y
Power
AC input frequency 50 - 60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Operational conditions