Siig CE-MT3B11-S1 monitor mount / stand 32" Freestanding Black
Siig CE-MT3B11-S1. Mounting: Freestanding, Maximum weight capacity: 17.4 lbs (7.9 kg), Minimum screen size: 13", Maximum screen size: 32", Minimum VESA mount: 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), Maximum VESA mount: 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm). Swivel angle range: -90 - 90°, Tilt angle range: -45 - 45°. Product color: Black
Manufacturer: Siig
SKU: 6011406
Manufacturer part number: CE-MT3B11-S1
UPC: 0662774044545
Height Adjustable Single Monitor Desk Stand for 13" to 32" Heavy duty desk stand for up to one 32 inch display, easy height adjustment, place it anywhere on your desk - Single Monitor Desk Stand: Design to fit LED/LCD/Plasma displays from 13" to 32” - VESA Mounting Patterns: Compatible with VESA 75 x 75 and 100 x 100 - Heavy Duty Mount: Supports monitors up to 32 inches and weighing up to 17.6lbs, durable and heavy steel base allows you to place the desk stand anywhere on the desktop - Adjustable VESA Plate: +45° to -45° tilt range, +90° to -90° swivel range, +180° to -180° screen rotation for portrait or landscape monitor orientation, and height adjustment along the center pole - Detachable VESA Plate: Enables easy monitor installation and removal - Rotating VESA Plate: Allows for portrait or landscape monitor orientation - Height Adjustment: Allows you to place your monitor into the optimal ergonomic position - Cable Management System: Organizes all cables that are connected to the display, reduces desktop clutter - Sturdy Steel Construction: Provides reliable and long-lasting performance, powder coated finish resists scratches
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 3.9"
Width 0.878"
Height 18.3"
Mounting Freestanding
Orientation Landscape/Portrait
Swivel angle 180 °
Rotating Y
Depth 11"
Housing Material Steel
Mounting Type Desk
Swivel angle range -90 - 90 °
Tiltable Y
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Features
Maximum weight capacity 17.4 lbs
Ergonomics
Angle of rotation 75 x 75,100 x 100 mm
Maximum screen size 32"
Minimum screen size 13"
Tilt angle range -45 - 45 °
Packaging content
Manual Y
Other features
Number of displays supported 1
Mounting
Minimum VESA mount 2.95 x 2.95"
Maximum VESA mount 3.94 x 3.94"
Products specifications
Attribute name Attribute value
Weight 3.9"
Width 0.878"
Height 18.3"
Mounting Freestanding
Orientation Landscape/Portrait
Swivel angle 180 °
Rotating Y
Depth 11"
Housing Material Steel
Mounting Type Desk
Swivel angle range -90 - 90 °
Tiltable Y
Technical details
Product color Black
Features
Ergonomics
Maximum screen size 32"
Minimum screen size 13"
Tilt angle range -45 - 45 °
Packaging content
Manual Y
Other features
Number of displays supported 1
Mounting