StarTech.com 135S-PRIVACY-SCREEN display privacy filters Frameless display privacy filter 13.5"
StarTech.com 135S-PRIVACY-SCREEN. Maximum screen size: 13.5". Suitable for: Notebook, Type: Frameless display privacy filter. Surface finish: Matt, Light transmission: 60%, Limits viewing angle: 30°. Weight: 0.952 oz (27 g)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 7610672
Manufacturer part number: 135S-PRIVACY-SCREEN
UPC: 0065030900447
Prevent visual eavesdropping by limiting the viewing angles of your 13.5" Surface Book or Surface Laptop screen.This laptop privacy screen is compatible with the 13.5-inch Surface Book and Surface Laptop. The touchscreen capability, bubble-free installation, and an included storage sleeve complement this essential accessory for your compatible Surface devices.Prevent Visual EavesdroppingThis privacy filter is a convenient and cost-effective solution to protect confidential data from unwanted viewers. The privacy shield darkens your Surface Book or Surface Laptop from the sides while providing a clear viewing angle of 60 degrees (+/- 30 degrees from center) to the user.Anti-Glare FilterThe privacy screen protector features an anti-glare matte finish on both sides for bright environments. The filter provides additional screen protection with a fingerprint and scratch-resistant coating. The privacy shield has a light transmittance of 57.5% providing optimal screen brightness and enhanced levels of privacy.Hassle-free InstallationThe privacy filter is an exact fit design that will not interfere with top-mounted webcams, sensors, or when closing the lid. Affix the privacy screen shield using transparent mounting tabs.Blue Light ReductionReduce eye strain and improve visual comfort with this blue light reducing privacy shield. It blocks up to 51% of the blue light emitted from the display in the 380nm - 480nm wavelength range. Digital eye strain can lead to symptoms like headaches, dry eyes, and blurred vision.The StarTech.com Advantage
  • PROTECT SENSITIVE VISUAL DATA: Privacy screen blacks-out a 13.5"" Surface Book / Surface Laptop using microlouver technology that darkens the view from the sides (+/- 30 degrees from center); Privacy filter with touchscreen support
Products specifications
Attribute name Attribute value
Reduces blue light up to 51 %
Storage folder Y
Depth 8.39"
Weight 0.952 oz
Type Frameless display privacy filter
Master (outer) case width 17.3"
Master (outer) case height 11.4"
Limits viewing angle 30 °
Material Plastic
Width 12"
Height 0.0118"
Master (outer) case length 11"
Design
Filter color Y
Suitable for Notebook
Technical details
Product color Black, Transparent
Features
Display filter features 3.06 lbs
Installation type Y
Surface finish 1 pc(s)
Light transmission 6.3"
Display types supported LCD
Privacy filtering orientation Landscape
Brand compatibility Universal
Blue light filter Y
Cleaning cloth Y
Ergonomics
Maximum screen size 13.5"
Packaging data
Package width 15.2"
Package depth 9.65"
Package height 0.0787"
Package weight 6.14 oz
Logistics data
Quantity per master (outer) case 25 pc(s)
Products specifications
Attribute name Attribute value
Reduces blue light up to 51 %
Storage folder Y
Depth 8.39"
Weight 0.952 oz
Limits viewing angle 30 °
Material Plastic
Width 12"
Height 0.0118"
Master (outer) case length 11"
Design
Filter color Y
Suitable for Notebook
Technical details
Features
Installation type Y
Surface finish 1 pc(s)
Light transmission 6.3"
Display types supported LCD
Brand compatibility Universal
Blue light filter Y
Cleaning cloth Y
Ergonomics
Maximum screen size 13.5"
Packaging data
Package width 15.2"
Package depth 9.65"
Package height 0.0787"