StarTech.com 35FCREADBU3 card reader IDC Black, Metallic
StarTech.com 35FCREADBU3. Compatible memory cards: CF, Memory Stick (MS), MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MiniSD, MMC, MS Duo, MS Micro (M2), MS..., Product color: Black, Metallic, Data transfer rate: 5000 Mbit/s. Interface type: IDC. Width: 3.94" (100 mm), Depth: 4.65" (118 mm), Height: 0.945" (24 mm). Package width: 5.43" (138 mm), Package depth: 6.5" (165 mm), Package height: 1.69" (43 mm). Quantity per master (outer) case: 40 pc(s), Master (outer) case width: 13.1" (333 mm), Master (outer) case length: 17.8" (451 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 4254024
Manufacturer part number: 35FCREADBU3
UPC: 0065030862394
Turn a 3.5" internal bay on your computer into a fast and versatile memory card reader - for SD, Micro SD, CF, Memory Stick and more
Transfer files quickly and easily
Access multiple cards - at the same time
Read most standard memory cards from a single card reader
The USB 3.0 multi-card reader works with most standard memory cards, including:
• Secure Digital (Standard Card, HC card, XC card, MMC, Mini SD with adapter)
• Micro SD (Standard card, HC card, XC card)
• Compact Flash (CF I or II, CF 6.0)
• Memory Stick (Standard, Pro, Duo, Pro Duo, Pro-HG, XC, Micro MS with adapter)
The 35FCREADBU3 is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 4.65"
Housing Material Plastic, Steel
Width 3.94"
Height 0.945"
Weight 8.82 oz
Master (outer) case length 17.8"
Master (outer) case width 13.1"
Master (outer) case height 13.2"
Harmonized System (HS) code 84719000
Design
Certification CE, FCC, RoHS. TAA, REACH
Internal No
Technical details
Product color Black, Metallic
Features
Chipset Realtek - RTS5321
Data transfer rate 5000 Mbit/s
LED indicators Power
Plug and Play Yes
Packaging data
Package width 0.748"
Package depth 6.5"
Package height 1.69"
Package weight 11 oz
Package type Box
Screws included Yes
Logistics data
Quantity per master (outer) case 40 pc(s)
Performance
Interface type IDC
Other features
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity 1
Quick start guide Yes
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 60 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H) 15 - 85 %
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 4.65"
Width 3.94"
Height 0.945"
Weight 8.82 oz
Design
Internal No
Technical details
Product color Black, Metallic
Features
Chipset Realtek - RTS5321
Data transfer rate 5000 Mbit/s
LED indicators Power
Plug and Play Yes
Packaging data
Package width 0.748"
Package depth 6.5"
Package height 1.69"
Package weight 11 oz
Package type Box
Screws included Yes
Logistics data
Performance
Interface type IDC
Other features
Quick start guide Yes
Operational conditions