StarTech.com CABSHELF22 rack accessory Shelf
StarTech.com CABSHELF22. Type: Shelf, Product color: Black, Housing material: Steel. Width: 18.3" (465 mm), Depth: 22" (558.8 mm), Height: 3.46" (88 mm). Package width: 22.3" (566 mm), Package depth: 23" (585 mm), Package height: 4.33" (110 mm). Screw type: M5. Master (outer) case width: 22.3" (566 mm), Master (outer) case length: 23" (585 mm), Master (outer) case height: 4.33" (110 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 3360866
Manufacturer part number: CABSHELF22
UPC: 0065030848091
Add a sturdy, 22in depth fixed shelf into almost any server rack or cabinet
The CABSHELF22 2U 22in Depth Fixed Rack Mount Shelf lets you add a compact, 2U shelf to virtually any standard 19-inch server rack or cabinet with front mount options. This TAA compliant product adheres to the requirements of the US Federal Trade Agreements Act (TAA), allowing government GSA Schedule purchases.
Backed by a StarTech.com Lifetime warranty.
The StarTech.com Advantage
  • TAA compliant for GSA Schedule purchases
  • UNIVERSAL 19" FIT: This 2U server rack shelf is designed to fit any 19” wide server rack or enclosure including major brands like APC, Dell, Lenovo, HPE and can accommodate your data, IT, networking or other equipment up to 22” (56cm) deep
  • VERSATILE FUNCTIONALITY: At 22in deep, this fixed rackmount shelf is designed to work with any 19 inch cabinet or equipment rack; it provides additional storage space for mission critical hardware, and can even store your tools or audio/video accessories
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Screw type 4
Master (outer) case length 4
Master (outer) case height 4.33"
Weight 1U
Width 18.3"
Depth 22"
Master (outer) case width 22.3"
Height 3.46"
Housing Material Steel
Number of screws 4
Type Shelf
Quick installation guide Yes
Harmonized System (HS) code 85389099
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Features
Maximum weight capacity 75 x 75,100 x 100 mm
Rack capacity 2U
Packaging data
Package depth 22.3"
Package width 22.3"
Package height 4.33"
Package weight 10.6 lbs
Screws included Yes
Logistics data
Quantity per master (outer) case 1 pc(s)
Packaging content
Number of cage nuts Y
Cage nuts included Yes
Products specifications
Attribute name Attribute value
Screw type 4
Master (outer) case length 4
Weight 1U
Width 18.3"
Depth 22"
Height 3.46"
Housing Material Steel
Number of screws 4
Type Shelf
Quick installation guide Yes
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Features
Rack capacity 2U
Packaging data
Package depth 22.3"
Package width 22.3"
Package height 4.33"