StarTech.com CABSHELF22V rack accessory Shelf
StarTech.com CABSHELF22V. Type: Shelf, Product color: Black, Housing material: Steel. Width: 19" (482.7 mm), Depth: 2.2" (55.9 mm), Height: 3.46" (88 mm). Package width: 19.9" (505 mm), Package depth: 22.8" (580 mm), Package height: 4.53" (115 mm). Master (outer) case width: 19.9" (505 mm), Master (outer) case length: 22.8" (580 mm), Master (outer) case height: 4.53" (115 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 3360867
Manufacturer part number: CABSHELF22V
UPC: 0065030848107
Add a sturdy, 22in depth vented shelf into almost any server rack or cabinet
The CABSHELF22V 2U 22in Depth Vented Rack Mount Shelf lets you add a compact, 2U shelf to virtually any standard 19-inch server rack or cabinet with front mount options.
Backed by a StarTech.com Lifetime warranty.
The StarTech.com Advantage
  • TAA compliant for GSA Schedule purchases
  • UNIVERSAL 19'' FIT: This 2U vented server rack mount shelf is designed to fit virtually any 19in server rack and can accommodate an internal depth of 22in (56cm) for your data, IT, networking, or other non-rack mount equipment
  • VERSATILE FUNCTIONALITY: At 22in deep, this fixed rack mount shelf is designed to work with any 19in cabinet or equipment rack; it provides additional storage space for mission critical hardware, and can even store your tools or audio / video accessories
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material thickness 0.0630"
Number of nuts 85389099
Width 19"
Master (outer) case length 22.8"
Master (outer) case width 19.9"
Master (outer) case height 4.53"
Depth 2.2"
Height 3.46"
Weight 7.94 lbs
Housing Material Steel
Number of screws 4
Type Shelf
Nuts included Yes
Harmonized System (HS) code 85389099
Compliance certificates RoHS
Design
Certification CE, TAA, REACH
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Features
Maximum weight capacity 75 x 75,100 x 100 mm
Rack capacity 2U
Packaging data
Package width 1.57"
Package depth 22.8"
Package height 4.53"
Package weight 10.1 lbs
Screws included Yes
Logistics data
Quantity per master (outer) case 1 pc(s)
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material thickness 0.0630"
Number of nuts 85389099
Width 19"
Depth 2.2"
Height 3.46"
Weight 7.94 lbs
Housing Material Steel
Number of screws 4
Type Shelf
Nuts included Yes
Compliance certificates RoHS
Design
Certification CE, TAA, REACH
Technical details
Product color Black
Features
Rack capacity 2U
Packaging data
Package width 1.57"
Package depth 22.8"
Package height 4.53"