StarTech.com SAT2MSAT25 interface cards/adapter
StarTech.com SAT2MSAT25. Product color: Silver. Width: 2.68" (68 mm), Depth: 3.86" (98 mm), Height: 0.386" (9.8 mm). Package width: 6.54" (166 mm), Package depth: 5.16" (131 mm), Package height: 1.26" (32 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 3129531
Manufacturer part number: SAT2MSAT25
UPC: 0065030845694
Convert an mSATA mini-SSD into a Standard 2.5in SATA SSD
The SAT2MSAT25 2.5in SATA to Mini SATA SSD Adapter Enclosure turns an mSATA (Mini SATA) mini-SSD into a standard 2.5in SATA SSD for use anywhere a 2.5in SATA drive can be used.
Featuring all of the standard mounting points that a normal 2.5in hard drive uses, the converter can be installed into External Hard Drive Enclosures, Hard Drive Docking Stations or into desktop or laptop computers. The enclosure also features a unique design that enables seamless data pass-through with no conversion bottlenecks, enabling the mSATA drive to work as fast as it's allowed by the host system/interface.
The StarTech.com Advantage
- Fits virtually any full-length mSATA Solid State Drive into an housing that is identical to a standard 2.5in SATA drive
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 3.86"
Height 0.386"
Width 2.68"
Weight 1.76 oz
Harmonized System (HS) code 84733020
Technical details
Product color Silver
Packaging data
Package weight 60 W
Package width 13.4 oz
Package depth 5.16"
Package height 1.26"
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 50 °C
Storage temperature (T-T) -10 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 95 %
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 3.86"
Height 0.386"
Width 2.68"
Weight 1.76 oz
Technical details
Product color Silver
Packaging data
Package weight 60 W
Package width 13.4 oz
Package depth 5.16"
Package height 1.26"
Operational conditions