StarTech.com SATDUP11IMG media duplicator HDD/SSD duplicator Black
StarTech.com SATDUP11IMG. Product type: HDD/SSD duplicator, Interface: SATA, Product color: Black. Supported HDD sizes: 2.5,3.5", Supported HDD interfaces: Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III. Power consumption (typical): 60 W, AC input voltage: 100 - 240 V, Input current: 1.4 A. Dimensions (WxDxH): 3.03 x 5.08 x 1.1" (77 x 129 x 28 mm), Weight: 12.3 oz (350 g). Package width: 7.28" (185 mm), Package depth: 10.5" (267 mm), Package height: 4.69" (119 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 3961507
Manufacturer part number: SATDUP11IMG
UPC: 0065030858076
1:1 Standalone Hard Drive Duplicator w/ Multi Disk Image Backup, SATA HDD/SSD
Fast, Simple Drive Duplication
Hassle-free Performance
Intuitive Operation
2.5/3.5in IDE drives - SAT2IDEADP
mSATA drives - SAT2MSAT25
M.2 (NGFF) drives - SAT32M225
The StarTech.com Advantage
  • DRIVE COMPATIBILITY: Supports 2.5/3.5" SATA HDDs/SSDs of any capacity; Upgradeable Firmware; Includes HDD rubber pads and 4" & 20" SATA cables; Supported Interfaces with Adapter: eSATA, mSATA, IDE (SAT2IDEADP), M.2 SATA (SAT32M225) sold separately
Fast, Simple Drive Duplication
Hassle-free Performance
Intuitive Operation
mSATA drives - SAT2MSAT25
M.2 (NGFF) drives - SAT32M225
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Supported HDD interfaces Serial ATA, Serial ATA II, Serial ATA III
Supported HDD sizes 2.5,3.5"
Display LCD
Master (outer) case length 21.7"
Master (outer) case width 20.5"
Master (outer) case height 13.9"
Included power plug types EU, NA, UK
Number of pads included 2
Compliance certificates CE, RoHS
Weight 12.3 oz
Design
Certification CE, FCC
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Features
Input current 12 V
LED indicators Activity, Power
Product type HDD/SSD duplicator
Output current 5 A
Output voltage 12 V
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) SATA
Packaging data
Package width -20 - 60 °C
Package height 4.69"
Package depth 10.5"
Package weight 3.75 lbs
Logistics data
Quantity per master (outer) case 16 pc(s)
Packaging content
Manual Yes
Cables included SATA, eSATA
AC adapter included Yes
Other features
Package dimensions (WxDxH) 7.28 x 10.5 x 4.69"
Ports & interfaces
Interface SATA
Power
AC input voltage 100 - 240 V
Power consumption (typical) 60 W
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 5 - 45 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 85 °C
Operating relative humidity (H-H) 20 - 80 %
Products specifications
Attribute name Attribute value
Supported HDD sizes 2.5,3.5"
Display LCD
Number of pads included 2
Weight 12.3 oz
Design
Certification CE, FCC
Technical details
Product color Black
Features
Input current 12 V
LED indicators Activity, Power
Output current 5 A
Output voltage 12 V
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) SATA
Packaging data
Package width -20 - 60 °C
Package height 4.69"
Package depth 10.5"
Package weight 3.75 lbs
Logistics data
Packaging content
Manual Yes
Cables included SATA, eSATA
AC adapter included Yes
Other features
Ports & interfaces
Interface SATA
Power
AC input voltage 100 - 240 V
Operational conditions